DevOps Nedir?

DevOps, son kullanıcılarımıza sürekli değer vermeyi sağlayan insan, süreç ve ürünlerin birliğidir. “Dev” ve “Ops” daralması, şu anda paylaşılan ve verimli uygulamalar ve araçlarla birlikte çalışan çok disiplinli takımlar oluşturmak için sessiz Geliştirme ve Operasyonların değiştirilmesini ifade eder. Temel DevOps uygulamaları, agile planning (çevik planlama), continuous integration (sürekli entegrasyon), continuous delivery (sürekli teslimat) ve uygulamaların izlenmesini içerir.

DevOps Nasıl Elde Edilir?

Continuous Integration (Sürekli Entegrasyon) devam eden kodların birleştirilmesini ve test edilmesini sağlar; diğer avantajlar, birleşme sorunları ile mücadele için daha az zaman harcanması ve geliştirme ekipleri için hızlı geri bildirimi içerir.

Yazılım çözümlerinin üretim ve test ortamlarına sürekli olarak teslim edilmesi (Continuous Delivery), kuruluşların hataları hızlı bir şekilde gidermelerine ve sürekli değişen iş gereksinimlerine yanıt vermelerine yardımcı olur.

Sürüm Kontrolü, Genellikle Git ile dünyanın herhangi bir yerinde bulunan ekiplerin günlük gelişim etkinlikleri sırasında etkin bir şekilde iletişim kurmalarının yanı sıra dağıtımlar gibi etkinlikleri izlemek için yazılım geliştirme araçlarıyla entegre olmalarını sağlar.

Çevik planlama ve yalın proje yönetimi teknikleri, çalışmaları sprintlerde planlamak ve izole etmek, ekip kapasitesini yönetmek ve ekiplerin değişen iş gereksinimlerine hızla uyum sağlamasına yardımcı olmak için kullanılır.

Uygulama sağlığı için üretim ortamları ve müşteri kullanımı dahil çalışan uygulamaların izlenmesi ve günlüğe kaydedilmesi, kuruluşların bir hipotez oluşturmalarına ve stratejileri hızlı bir şekilde doğrulamaları veya onaylamamalarına yardımcı olur. Zengin veriler çeşitli günlük biçimlerinde yakalanır ve saklanır.

Public ve Hibrit Bulutlar imkansızı kolaylaştırdı. Bulut geleneksel tıkanıklıkları giderdi ve altyapının metalaştırılmasına yardımcı oldu. Mevcut uygulamalarınızı kaldırmak ve kaydırmak için Altyapı’yı Servis olarak (IaaS) veya benzeri görülmemiş bir üretkenlik elde etmek için Hizmet olarak Platform’u (PaaS) kullanıyorsanız, bulut size sınırsız bir veri merkezi sunar.

Infrastructure as Code (IaC), güvenli ve istikrarlı uygulama barındırma platformları sağlamaya yardımcı olmak için ortamların oluşturulmasını ve parçalanmasını otomasyona geçiren ve onaylayan bir pratiktir.

Microservices mimarisi, işletme kullanım durumlarını arayüz sözleşmeleri yoluyla iletişim kuran yeniden kullanılabilir küçük hizmetlere ayırmak için kullanılır. Bu mimari ölçeklenebilirlik ve verimlilik sağlar.

Containers sanallaştırmada bir sonraki evrimdir. Sanal makinelerden çok daha hafiftirler, daha hızlı hidrasyona izin verirler ve dosyalardan kolayca yapılandırılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.