BULUT BİLİŞİM MODELLERİ


Yukarıdaki şekilde detaylı bir şekilde görebileceğiniz Bulut Bilişim Modelleri Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS) ve Software as a Service (SaaS) olmak üzeri üç bölüme ayrılmaktadır. OnPremise yapıyı, işletmenin veri merkezini kendisinde bulunduğu ve uygulama katmanından ağ katmanına kadar tüm yapının yönetim, bakım, barındırma ve tedarik gibi maliyetlerinin kendisinin karşıladığı bir model olarak düşünebilirsiniz. Bulut Bilişim modellerini şu şekilde detaylandırabiliriz.

Infrastructure as a Service (IaaS) : IaaS modelinde Uygulama katmanından işletim sistemi katmanına kadar ki bölümlerin yönetiminin işletme tarafından yapıldığı ancak sanallaştırma, sunucu, depolama ve ağ katmanlarının yönetiminin (yani altyapı katmanının) bulut bilişimi sağlayan firma tarafından yapıldığı modeldir. Örnek olarak Microsoft Azure üzerindeki sanal sunucu hizmetini verebiliriz.

Platform as a Service (PaaS) : PaaS modelinde uygulama ve verilerin işletme tarafından yönetildiği ancak diğer bütün katmanların bulut bilişimi sağlayan firma tarafından yönetildiği modeldir. Örnek olarak Microsoft Azure üzerinde SQL Database servisini verebiliriz.

Software as a Service (SaaS) : SaaS modelinde tüm kaynakların bulut bilişimi sağlayan firma tarafından yönetildiği modeldir. Şirketler bulut bilişimden bu hizmeti alarak sadece ihtiyaçları doğrultusunda kullanırlar. Örnek olarak Microsoft Office 365 servisini verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.