BİRKAÇ CÜMLE İLE MICROSOFT AZURE’UN TÜM SERVİSLERİ

Active Directory

Microsoft Azure Active Directory, bulut uygulamalarınız ve kendi geliştirdiğiniz uygulamalar için kimlik yönetimi ve erişim kontrolü sağlamaktadır. Ayrıca kurumsal yapınızda bulunan Active Directory ile Azure Active Drectory’i senkronize edip uygulamalarınız için tek bir oturum açma (Single Sign-On) basitliğini sağlayabilirsiniz.

API Management

Azure API Management ile uygulama geliştiriciler, iş ortakları ve çalışanlar APIlerini güvenli ve ölçeklenebilir bir şekilde paylaşabilirler.

Application Insights

Application Insights tüm yönleri ile güçlü bir telemetri çözümüdür. Bu çözüm ile geliştirdiğiniz web uygulamalarınız sorunlarını tespit edip problemlerini çözebilir, uygulamalarınızı 360 derece izleyebilir ve kullanabilirlilik, performans, kullanım oranları açısından denetleyebilirsiniz.

Automation

Azure Automation ile Azure üzerindeki kaynaklarınızı otomatik olarak oluşturabilir, dağıtabilir, izleyebilir ve bakımlarını yapabilirsiniz.

Redis Cache

Popoler açık kaynak kodlu Redis Cache’e dayanan bu servis Azure uygulamalarınız için güvenli ve özel cache hizmeti vermektedir.

Backup

Azure Backup ile bulut yedekleme işlemlerinizi Windows Server 2012 ya da System Center 2012 Data Protection Manager’dan aşina olduğunuz yöntemlere benzer bir şekilde yapabilirsiniz.

BizTalk Services

Azure BizTalk Service güçlü ve genişletilebilir bulut tabanlı entegrasyon hizmetidir. Business-to-Business (B2B) ve Enterprise Application Integration (EAI) çözümlerinde bulut ve hibrid entegrasyon çözümleri sunmaktadır.

CDN

Azure CDN (Content Delivery Network) yapıları, son kullanıcılara ulaştırılması gereken içeriğin birden fazla veri merkezinde tutularak, düşük gecikme süreleri ve yüksek kullanılabilirlik ile kullanıcının veriye ulaşmasını sağlamaktadır.

Cloud Services

Azure Cloud Services ile sunucu altyapınızı yönetmek için gereksinimleriniz ortadan kalkar. Ayrıca Web ve Worker rolleri ile hızlıca modern uygulamalarınızı oluşturabilir, dağıtabilir ve yönetebilirsiniz.

Data Factory

Azure Data Factory ile uygulama geliştiriciler bulut ortamındaki ya da kurumsal kaynaklardaki ham verilerden güvenilir bilgiler üretebilirler. Bu dönüşüm faaliyetleri kolayca oluşturulur, düzenlenir, yüksek erişebilirliliğe uyarlanır ve hataya karşı dayanıklı hale getirilir. Azure Portal üzerinden zengin bir görsel deneyim ile veri hatlarınızı ve servis sağlığınızı izleyebilirsiniz.

DocumentDB

Azure DocumentDB schema-free verrilerinin üzerinde sorgulamaya ve işlem yapmanıza olanak sağlayan güvenilir, performanslı, hızlı, öngörülebilr bir tam yönetilen NoSQL belge veritabanı hizmetidir.

Event Hubs

Azure Event Hubs, milyonlarca cihazların ve bunlara ait eventları için elastik ölçkeli telemetri ve event alımını sağlar.

ExpressRoute

Azure ExpressRoute, Azure verimerkezi ile kurumsal ağınız arasında sadece size özel bir bağlantı kullanmanıza olanak sağlar.

HDInsight

Azure HDInsight servisi Hadoop tabanlı bir servistir ve bulut üzerinde Apache Hadoop çözümü getirmektedir. Her türde ve her boyuttaki verileri yöneten bir bulut tabanlı veri platformu ile birlikte Big Data’ya tam değerini vermektedir.

Machine Learning

Azure Machine Learning, bulut üzerinde kolayca tahmini analitik çözümleri tasarlamak, testlerini yapmak, operasyonel işlerini yapmak ve yönetmek imkanını sağlar.

Managed Cache

Azure Cache servisi dağıtılmış, ölçeklenebilir ve in-memory yapısıyla verilere süper hızlı erişim sağlayarak, yüksek ölçeklenebilir ve duyarlı uygulamalar oluşturmanızı sağlamaktadır.

Media Services

Azure Media Servisi on-demand ve canlı streaming yetenekleri ile içerik koruma, encoding, format çevirmede dahil olmak üzere birçok mevcut teknolojilerde destekleyerek bulut tabanlı medya çözümleri sunmaktadır.

Mobile Services

Azure Mobile Services; Windows Store, Windows Phone, Apple iOS, Android ve HTML/JavaScript uygulamaları oluşturmak için ölçeklenebilir bulut backend hizmeti sağlamaktadır. Bulut üzerinde tutulan veriler ile kullanıcıların kimlik doğrulama işlemlerini ve mobile uygulamalarınız için gereken push notifications işlemlerini dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Multi-Factor Authentication

Azure Multi-Factor Authentication hizmeti ile kurum içi ve bulut üzerinde yayınlanan uygulamalarınız için mevcut kimlik doğrulama yöntemlerinin yanında ek bir kimlik doğrulama katmanıda oluşturabilirsiniz.

Notification Hubs

Azure Notification Hubs hizmeti yüksek ölçeklenebilir çapraz platform bildirim altyapısı sağlamaktadır. Milyonlarca kullanıcıya tek seferde bildirimler göndermek için ya da bireysel bildirimler göndermek için kullanılmaktadır.

Operational Insights

Azure Operational Insights bulut üzerinde ya da kurumsal yapınızdaki makinelerden performans verilerini, ağ verilerini, olay günlüklerini ve çok daha fazlasını toplar, korelasyona tabi tutar ve görselleştirmenizi sağlar.

RemoteApp

RemoteApp ile çalışanlar Windows, Mac OS X, iOS ya da Android cihazlar üzerinden, üretkenliklerini kaybetmeden Azure sanal makineler üzerinde çalışan uygulamaları rahatlıkla kullanabilirler.

Scheduler

Azure Scheduler ile Azure dışından ya da Azure içinden güvenilir işler oluşturabilir, bunların istediğiniz zaman diliminde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Azure Search

Azure Search servisi web ve mobil uygulamalar için tam olarak yönetilebilir bir metin arama hizmetidir. Karmaşıklığı ortadan kaldırarak gelişmiş aramam yetenekleri sunmaktadır.

Service Bus

Azure Service Bus gelişmiş bir mesajlaşma altyapısı sunarak, uygulamalarınız arasına yerleşir. Esneklik ve ölçeklenebilir özelliği ile uygulamalarınız arasında mesaj alışverişini sağlar.

Site Recovery

Azure Site Recovery ile private coud prtamında bulunan önemli uygulamalarınız için basit, maliyeti düşük felaket kurtarma ortamlarını hazırlayabilirsiniz.

SQL Database

Azure SQL Database ile bulut ortamında barındıracağınız uygulamalarınız için hızlı, ilişkisel, genişletilebilir ve ölçeklenebilir veritabanları oluşturabilirsiniz.

Storage

Azure Storage servisleri Blob, Table, Queue ve Drive tipleri ile ilişkisel olmayan depolama hizmetleri sağlamaktadır.

StorSimple

StorSimple birincil depolama, arşiv ve felaket kurtarma çözümleriniz için kullanabileceğiniz hybrid cloud storage çözümüdür. Microsoft Azure ile birlikte StorSimple çözümü toplam maliyetlerinizde ve veri koruma çözümlerinizde iyileştirme yapacaktır.

Stream Analytics

Stream Analytics gerçek zamanlı olarak cihazlardan, sensorlerden, bulut altyapısından ve mevcut veri özelliklerinden kavramlar ortaya çıkartmaya yardımcı olan olay işleme motorudur.

Traffic Manager

Azure Traffic Manager birçok Azure servisi üzerine gelen trafiği dengeleyerek aynı verimerkezi veya farklı veri merkezleri arasında çalışmanızı sağlamaktadır.

Virtual Machines

Azure Virtual Machines servisi üzerinde Windows Server ya da Linux sanal makineler çalıştırabileceğiniz bir bulut hizmetidir. Ayrıca Marketplace alanından hazır imajlar seçebileceğiniz gibi kendi geliştirdiğiniz imajlarda kullanabilirsiniz.

Virtual Networks

Azure Virtual Networks ile Azure içersinde bulunan sanal makinelerini aynı ağlar içine alabilir, kurum içi ağınız ile Azure ağınızı VPN ile birbirine bağlayabilirsiniz.

Visual Studio Online

Visual Studio Online bulut tabanlı bir ALM çözümü sunmaktadır. Visual Studio ortamınıza dilediğiniz her yerden erişebilirsiniz. Azure servislerinden ayrıca lisanslanmaktadır.

Websites

Azure Websites servisi ölçeklenebilir ve güvenilir bir bulut altyapısı üzerinde web uygulamalarınızı dağıtmayı sunmaktadır. Uygulamalarınız ihtiyaçlarına göre geliştirdiğiniz web uygulamalarını otomatik olarak scale up ve scale out edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.