Basic Tier Azure Sanal Makineler

Kısa bir süre önce Azure Sanal Makineler üzerinde “Basic” yapıda sanal makineler kullanıma açıldı. Bu basic yapıdaki sanal makineler Standart boyutundaki sanal makine konfigürasyonlarına benzerken onlarda %27 daha ucuz ama Azure Load-Balance ve Auto-Scaling özelliklerini desteklememektedir. Basic yapıdaki sanal makineler uygulama geliştiriciler için test ortamlarını kolayca oluşturmaları, batch processing uygulamaları, load balance gerektirmeyen production uygulamaları yada kendi load balance yapılarını kullanmak isteyen kullanıcılar için üretilmiştir.

Basic VM Oluşturmak

Basic sanal makine oluşturma adımları Azure Management Portal üzerinde diğer sanal makine oluşturma adımları ile aynıdır. Ancak Virtual Machine configuration bölümünden “Basic” bölümünü seçmemiz gerekmektedir. Bu seçim sonrasında 5 faklı boyutta(Size) sanal makine oluşturabilirsiniz.

Sanal makinenizi Standard olarak oluşturduktan sonra dilerseniz tekrar Basic özelliğine döndürebilirsiniz. Sanal makinenin Configuration tabına geldikten sonra bu bölümden Basic özelliğine çevirebilirsiniz ancak unutmamanız gereken bu işlemden sonra sanal makinenizin restart edileceğidir.

Ancak yine unutulmaması gereken nokta oluşturduğunuz Standard sanal makinenin load balance yada auto-scale özelliği yapılandırılmışsa Basic özelliğe çevirmek için bunların kaldırılmasıdır. Basic Tier üzerinde load-balance özelliğinin devreye alınmaması Standrd model ile aynı SLA değerlerini almayacağı anlamına gelmemektedir. Availability Set’ler tanımlayarak, oluşturacağınız iki yada daha fazla sanal makine ile %99.95 SLA değerini elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.