Azure’da Kurumsal Java Uygulamaları

Java, yedi milyondan fazla geliştirici tarafından kurumsal uygulamalardan karmaşık robotlara kadar her şeyi oluşturmak için kullanılan en popüler programlama dillerinden biridir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Spring gibi açık kaynaklı araçların ve frameworklerin hızla büyümesiyle Java ekosisteminde bir evrim gördük. Mikro hizmet mimarileri daha yaygın hale geliyor ve geliştiriciler, containerlar ve yönetilen hizmetler kullanarak bulut platformlarında daha fazla uygulama oluşturuyor. Java ekosistemi karmaşıktır ve Java uygulamalarını kurumsal ölçekte bulutta çalıştırmak zor olabilir.

Microsoft Azure, Spring Boot uygulamaları için yönetilen bir hedef olarak VMware ile Azure Spring Cloud’un geliştirilmesinden jClarity’nin satın alınmasına ve Microsoft Java Engineering Group’un oluşturulmasına kadar çok çeşitli müşteri iş yüklerini desteklemek için Java’ya önemli yatırımlar yaptı. OpenJDK’nin Microsoft Yapısı, Azure’da Azure tarafından ayarlanmış optimizasyon potansiyeliyle birlikte yeni bir desteklenen Java runtime seçeneği sunar ve artık genel kullanıma sunulmuştur. Artık Red Hat, Oracle ve IBM ile işbirlikleri aracılığıyla Java EE ve Jakarta EE uygulama sunucularının tamamını ve Red Hat JBoss Enterprise Application Platform (EAP) ve Azure Sanal Makinelerinde IBM WebSphere için yeni yayınlanan tekliflerle desteklenmektedir.

Azure, tümleşik geliştirme ortamları (IDE’ler), derleme, otomasyon, CI/CD ve kaynak kodu yönetimi (SCM) genelinde Java mağazalarında popüler olan DevOps araçlarıyla birinci sınıf tümleştirme sağlar. Yüksek düzeyde kullanılabilir ve ölçeklenebilir Java uygulamalarını doğrudan IntelliJ, Eclipse veya Visual Studio Code gibi favori IDE’nizden Azure’a kolayca oluşturmak, geliştirmek, yapılandırmak, test etmek ve dağıtmak için IntelliJ ve Eclipse için Azure Araç Takımlarını kullanabilirsiniz. Maven ve Gradle eklentileri, Azure hizmetlerini yerel olarak oluşturmanıza ve bunlarla etkileşim kurmanıza olanak tanır ve GitHub Actions, Jenkins ve Terraform ile iş akışlarınızı ve dağıtımlarınızı otomatikleştirebilirsiniz.

Microsoft, Java topluluğuna bağlıdır ve Java geliştirici deneyimini iyileştiren projeleri destekler. ARM üzerinde Windows ve macOS’tan bağlantı noktaları uygulayarak, Windows’ta Java derlemelerini hızlandırmak için geliştirmelere katkıda bulunarak ve Shenandoah çöp toplayıcının gelişimini hızlandırmaya yardımcı olarak OpenJDK’ya doğrudan katkıda bulunmuştur. Microsoft Build’ta, OpenJDK’nın açık kaynak kodlu ve herkesin her yerde dağıtabileceği ücretsiz, uzun vadeli bir destek (LTS) dağıtımı olan Microsoft Build of OpenJDK’nın genel kullanıma sunulmuştur.

Kuruluşlar ve geliştiriciler, altyapıyı yönetmek ve yapılandırmak yerine uygulamalarına odaklanmak ister. Container uygulamalar çalıştırmak istiyorsanız Azure, Azure Kubernetes Service ve Azure Red Hat OpenShift (ARO) içinde türünün en iyisi Kubernetes platformlarına sahiptir. Azure ayrıca Azure App Service üzerinde Java SE, Tomcat ve Red Hat JBoss EAP (önizlemede) ve Spring on Azure Spring Cloud dahil olmak üzere tüm büyük bulut platformları arasında Java için en tam olarak yönetilen barındırma uygulamalarını sunar. Olay odaklı mimariler için Azure İşlevlerini otomatik ve esnek ölçeklendirme ile kullanabilirsiniz. Yönetilen hizmetler kullanım kolaylığı, daha yüksek üretkenlik ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti sunar.

Azure Spring Cloud, işletmenizi çalıştıran uygulamaları oluşturmaya ve çalıştırmaya odaklanmanıza olanak tanıyan Spring Boot uygulamaları için tam olarak yönetilen bir hizmettir. Basitçe JAR’ları veya kodu dağıtın; Azure Spring Cloud, uygulamaları Spring hizmeti çalışma zamanı ile otomatik olarak bağlayacaktır. Dağıtıldıktan sonra uygulama performansını kolayca izleyebilir, hataları düzeltebilir ve uygulamaları hızla iyileştirebilirsiniz. Azure ekosistemine entegre edilmiştir ve kurumsal kullanıma hazırdır.

Azure App Service, Java web uygulamalarını ve API’lerini kendi koşullarınıza göre hızla oluşturmanıza, dağıtmanıza ve ölçeklendirmenize olanak tanır. EAR, WAR ve JAR dosyalarını Tomcat veya Red Hat JBoss EAP’de (önizlemede) Maven eklentileriyle, komut satırından veya IDE’nizden istediğiniz şekilde dağıtabilirsiniz. Azure App Service, yerleşik CI/CD tümleştirmesi ve dağıtım yuvalarıyla sıfır kesintili dağıtımlar içerir. Azure App Service tanılama ile akıllı sorun giderme gerçekleştirebilir ve Azure Monitor ve Azure App Insights ile performansı iyileştirebilirsiniz. Güvenli kurumsal uygulama barındırma, çeşitli ağ özellikleri veya tek kiracılı Uygulama Hizmeti Ortamı ile mümkündür. Mevcut Tomcat web uygulamalarınız varsa bunları değerlendirmek ve Azure App Service’e geçirmek için App Service Geçiş Yardımcısı’nı kullanabilirsiniz.

Uygulamalar, veritabanları, entegrasyon, güvenlik ve izleme gibi destekleyici hizmetlere ihtiyaç duyar. Azure, PostgreSQL için Azure Veritabanı, MySQL için Azure Veritabanı, Azure Cosmos DB ve Azure SQL Veritabanı dahil olmak üzere çok çeşitli yönetilen veritabanı seçenekleri sunar. Azure, hiper ölçekli PostgreSQL sunan tek buluttur, böylece müşteriler veritabanlarını neredeyse sınırsız bir şekilde ölçekleyebilir. Java İleti Hizmeti (JMS) desteği ve API Yönetimi ile Azure Service Bus gibi tümleştirme hizmetleriyle uygulamalarınızı bağlayın. Veri alımı için Event Hub veya Event Grid kullanabilirsiniz. Azure Monitor Application Insights aracılığıyla uygulama performansı izleme (APM) dahil olmak üzere Azure üzerinde Java iş yükleriniz için tam olarak yönetilen, yerel izleme işlevselliği elde edin.

Microsoft, mevcut Java iş yüklerinizi Azure’a getirmek ve uygulamalarınızın işlevselliğini genişletmek için sınıfının en iyisi çözümler sunan güçlü bir iş ortağı ekosistemine sahiptir. Ortak geliştirme ve desteğe sahip benzersiz yönetilen barındırma seçeneklerinden popüler Linux dağıtımları için Azure Market görüntülerine kadar, büyüyen Java odaklı çözümler portföyünden yararlanabilirsiniz.

Müşteriler, şirket içinde çalışan görev açısından kritik Java uygulamalarına önemli yatırımlar yapar ve bu uygulamaları bulutta çalıştırmak için tam olarak desteklenen ortamlara ihtiyaç duyar. Her ikisi de Azure VM’lerinde çalışan Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ve IBM WebSphere üzerinde Red Hat JBoss EAP için Azure Market teklifleri bulunmaktadır. Azure VM’lerinde Red Hat JBoss EAP, kendi aboneliğinizi getir ve RHEL için kullandıkça öde gibi esnek lisanslama seçenekleri içerir. Bu teklifler, bilgi işlem kaynakları sağlamak, bir temel görüntü yüklemek ve yapılandırma seçenekleri sağlamak için çözüm şablonları ve Hızlı Başlangıçlar sağlar. Red Hat JBoss EAP ve IBM WebSphere’in eklenmesiyle, müşteriler artık Azure VM’lerinde (Oracle WebLogic, IBM WebSphere ve Red Hat JBoss EAP) en yaygın olarak kullanılan Java kurumsal uygulama sunucularını devreye almak için Azure Marketi teklifleri seçeneğine sahiptir.

Birçok Java geliştiricisi, uygulama mimarilerinde önbelleğe alma için Redis, günlük analizi ve gözlemler için Elastic ve olay akışı için Kafka gibi hizmetleri de kullanır. Azure, bu hizmetler için Azure yönetilen altyapısında Redis Enterprise ve Redis Enterprise Flash, Azure ile entegre ELK tabanlı izleme ve sorun giderme için Elastic on Azure Market ve Azure portalı ve CLI entegrasyonu ile Confluent Cloud dahil olmak üzere benzersiz yönetilen teklifler sunar. Yönetilen altyapı ve desteğin ek avantajlarıyla Azure’da en sevdiğiniz hizmetleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.