Azure VMler için Azure Monitor Genel Kullanımda

Azure anal makine performans eğilimlerinin ve bağımlılıklarının derinlemesine bir görünümünü sağlayan sanal makineler (VM’ler) için Azure Monitor genel kullanılabilirliğe sunuldu.

VM’ler için Azure Monitor, Windows ve Linux VM’leriniz hakkında önemli izleme verilerini bir araya getirerek aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

  • Konuk düzeyinde performans sorunlarını giderin ve VM kaynak kullanımındaki eğilimleri anlayın.
  • Arka uç VM bağımlılıklarının doğru bağlanıp bağlanmadığını ve VM’nin hangi istemcilerinin VM’nin karşılaştığı sorunlardan etkilenebileceğini belirleyin.
  • Kaynak kullanımını, bağlantı metriklerini, performans eğilimlerini ve uyarıları temel alarak VM etkin noktalarını geniş ölçekte keşfedin.

Performans görünümleri Log Analytics tarafından desteklenmektedir ve abonelikler ve bölgeler arasında “En İyi N” VM sıralama ve arama, bölgelerdeki bir kaynak grubundaki tüm VM’lerde VM metriklerinin (ortalama bellek gibi) bir araya getirilmesi, yüzdelikler gibi güçlü toplama ve filtreleme özellikleri sunar. Zaman içindeki performans değerlerinin ve VM Ölçek Kümesi örneklerinin dökümünün ve seçiminin yapılmasına olanak verir.

Binlerce VM’i izlemek zor olabilir. Performans görünümleri bu sorunu çözmek için oluşturuldu. Bunları hangi VM’lerin kaynak kısıtlı olduğunu, hangilerinin mantıksal disk veya bellek tüketimi sorunları yaşadığını anlamak veya performans tanılaması almak için kullanabilirsiniz.

VM’ler için Azure Monitor, Hizmet Haritası bağımlılık aracısı uzantısıyla desteklenen bağımlılık haritaları içerir. Haritalar, VM kaynak blade entegrasyonu, Azure meta verileri ve Kaynak Grupları ve Abonelikler için bağımlılık haritaları ile Azure merkezli bir kullanıcı deneyimi sunar. Haritalar, VM’lerin ve süreçlerin nasıl etkileşime girdiğini gösterir ve üçüncü taraf hizmetlerine olan bağımlılıkları belirleyebilir. VM’ler için Azure Monitor ayrıca bağlantı hatalarını, canlı bağlantı sayılarını, işlem tarafından gönderilen ve alınan ağ baytlarını ve hizmet düzeyi gecikmesini de izler.

Kullanıcı deneyimindeki görsel deneyime ve grup düzeyinde haritalamaya ek olarak, Log Analytics’teki veri kümelerini, seçilen iş yüklerinden kaynaklanan ağ trafiğinde ani artışlar, başarısız bağımlılıklar için ölçekte sorgulama ve haftalar veya aylar boyunca bağlantıları analiz ederek VM’leri tesis eder. Bu analize yardımcı olmak için, bu zengin ağ veri kümesine tablo halinde görünümler sağlayan birkaç çalışma kitabı sunulmaktadır.

  • Bu Azure kaynağını kullanmaya başlamak için VM veya VM ölçek kümenizin bölümüne gidin ve İzleme bölümündeki Analizler’i tıklayın. Etkinleştir’i tıkladığınızda, mevcut bir Log Analytics çalışma alanı seçmeniz veya bir tane oluşturmanız istenir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.