Azure Virtual WAN

SDWAN (Yazılım Tanımlı Geniş Alan Ağı) gibi ağ trendleri, şubelere bağlı yol seçme politikalarını kullanarak Internet’e bağlı trafiği doğrudan buluta göndererek, kopma noktalarını seçmek için ana taşıyıcıyı ortadan kaldırarak performansı artırır. Bu trafik, en iyi ağ deneyimini sağlamak için Microsoft’un küresel omurga ağına akıllı yönlendirme ile hızlı bir şekilde erişebilir. Ancak, tüm şubelerin İnternete doğrudan erişmesi, şube bağlantılarının yönetilmesi ve ağ ve güvenlik politikalarının eşit şekilde uygulanması gibi yeni zorluklar doğurmaktadır. Tüm şube ofislerinde ağ politikasının daha da karmaşık hale gelmesi, ülkelere / bölgelere göre değişen daha katı güvenlik, gizlilik ve uyumluluk gereksinimleri politikalarıyla uzaktan çalışan daha fazla çalışanın trendidir.

Ağ güvenliği, kullanıcıların, verilerin ve uygulamaların korunmasında önemli bir rol oynar. Bulut geliştiricileri ve BT ekipleri güvenlik saldırılarının önünde kalmak için mücadele her geçen gün daha fazla mücadele ediyor. Bulut yerel ağ güvenliği çözümleri, bulutun ekonomik ve ölçeksel avantajlarından yararlanırken, modern geliştirme ve uygulama modellerine daha iyi uymaktadır. Müşteriler, yüksek kullanılabilirlik sunan ve otomatik ölçeklendirme sunan, kullanımı ve yönetimi kolay olan anahtar teslim çözümlere ihtiyaç duyarlar. Microsoft, bu büyük modernizasyon çabalarına müşterilere yardımcı olmak için, büyük ölçekli şube bağlantılarını basitleştirmek için Azure Virtual WAN’ı ve bulut tarafından sağlanan ölçek ve sadelikten yararlanırken ağ güvenliği politikalarınızı uygulamak için Azure Firewall’u duyurdu.

Azure Virtual WAN

Yeni Azure Virtual WAN hizmeti, optimize, otomatik ve global ölçekte şube bağlantısı sağlar. Sanal WAN, kullanım kolaylığı ve otomatik bağlantı ve konfigürasyon yönetimi ile SDWAN & VPN cihazları (örneğin, Müşteri Tesisleri Ekipmanı veya CPE) ile şubelerinizi Azure’a sorunsuz bir şekilde bağlayabilmenizi sağlar.

Virtual WAN, Microsoft’un global ağından yararlanarak daha iyi bir ağ deneyimi sağlar. Şubelerinizden gelen trafik, Microsoft’un ağına belirli bir şubeye en yakın Microsoft uç sitesinde girer. Trafiğiniz Microsoft global ağına girdikten sonra sanal bir merkezde sona erdirilir. Bir Azure Sanal WAN, birden çok sanal hub’dan oluşur. Hub’larınızı farklı Azure bölgelerinde oluşturabilirsiniz. Azure, sanal merkezlerinizi dünyanın dört bir yanındaki şubelerinize ulaştıracak diğer genel bulut sağlayıcılarından daha fazla küresel bölgeye sahiptir.

İşte Batı Avrupa’da (Hollanda) ve Kuzey Avrupa’da (İrlanda) sanal bir merkeze sahip basit bir örnek gösterilmektedir. Bu iki hub, bir müşterinin Azure Virtual WAN’ının bir parçasıdır. Şubeler, en iyi performans için en yakın sanal merkeze bağlanır.

Tam otomatik şube bağlantı deneyimi sağlayan Citrix ve Riverbed ile Azure Sanal WAN Önizleme sürümü başlatılmıştır. Yeni ve hızla büyüyen bir SDWAN ve VPN ortak ekosistemiyle daha fazla seçenek sunulmaktadır. Barracuda, Checkpoint, Nokia Nuage, Palo Alto, Versa Networks ve Silverpeak gibi ek ortakların çözümleri önümüzdeki aylarda satışa sunulacaktır.

Genel önizleme yetenekleri:

  • Sanal WAN ve sanal hub’lar: Sanal bir WAN oluşturabilir ve ardından sanal hub’ları herhangi bir Azure ortak bölgesinde dağıtabilirsiniz. Bu, hub’larınızın şubelerinize yakın olmasını sağlar. Hub, ağ trafiğinin başlangıçta başka bir şubeye veya bir Azure Sanal Ağı’na (VNet) gitmeden önce sona erdiği yerlerdir.
  • Bağlantı otomasyonu: Çok sayıda VPN tünelini manuel olarak kurmak ve yönetmek zordur. Azure Sanal WAN, Sanal WAN’ınızı kolayca dağıtmanızı ve yönetmenizi sağlayan şube sağlama, yapılandırma yönetimi ve bağlantı kurulumunu otomatikleştirmek için SD-WAN denetleyicisi veya VPN aygıtı olarak tercih ettiğiniz CPE’yi bir araya getirir.
  • Otomatik VNet yapılandırması: Otomatik VNet yapılandırması, VNet’inizi hub’ınıza kolayca bağlamanıza olanak tanır; böylece bir şubedeki kullanıcılar Azure kaynaklarına erişebilir.
  • Sorun giderme ve izleme: Platform, Sanal WAN’ınızı Azure kaynaklarınızla birlikte yönetmek için birleşik bir deneyim sunan şirket içi bağlantılarınızı izler.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.