AZURE ÜZERİNDE UYGULAMALARIN OTOMATİK ÖLÇEKLENDİRİLMESİ (AUTOSCALLING)

Azure’un ön önemli özelliklerinden biri uygulamalarınız için hızla artan erişim ve çalıştırma taleplerini otomatik ölçeklendirmeyle cevap verebilmesidir. Azure servislerini yada sanal makinelerini kullanmadan evvel lokal ortamlarımızda uygulamalarımı otomatik olarak ölçeklendiremiyorduk yada otomatik ölçeklendirmek istediğimizde üçüncü parti araçlara ihtiyaç duyuyorduk. Artık Azure üzerinde gelen otomatik ölçeklendirme ile birlikte performans ve fiyatlandırmalar arasında dengeyi kolayca sağlayabiliyoruz.

Azure üzerinde yayınlanan Cloud Service, Virtual Machine ve Web Sites servisleri üzerinde otomatik ölçeklendirme(autoscale) gerçekleştirebilmektedir.

Autoscale özelliği nasıl aktif edilir?

Autoscale özelliğini aktif edebilmek için öncelikle hangi servis üzerinde çalıştırmak istiyorsak portal üzerinde o servisin Scale tabına gelmemiz gerekiyor. Cloud Services ve Virtual Machine üzerinde autoscale özelliğini aktif etmek için availabiltiy set’ler üzerinde çalışmamamız gerekmektedir.

Web Sites servis bölümünde autoscale özelliğini aktif edebilmek için Web Hosting Plan Modunuzun Standart olması gerekmektedir. Standart Mode’a geçtiğinizde Instance Size, Edit Scale Scale Settings For Schedule ve Scale By Metric gibi bölümler aktif olacaktır.

Edit Scale Settings For Schedule bölümünden dilerseniz otomatik ölçeklendirme işlemlerinizi bir takvime oturtabilirsiniz.

Aynı zamanda Instance Count bölümünden Web Sitenizin kaç Azure sanal makine üzerinde ölçekleneceğini ve hedef CPU yüzde değerlerini belirleyebilirsiniz.

 

Cloud Service bölümünde otomatik ölçeklendirmeyi aktif edebilmek için cloud servis içerisinde bulunan tüm sanal makinelerinizin aynı boyutlara sahip olması ve aynı availability set içerisinde olması gerekmektedir.

Sanal makinelerinizi aynı availability set içerisinde aynı boyutlarda ayarladıktan sonra artık otomatik ölçeklendirme aktif olacaktır.

Bundan sonra Cloud Service yapınız içerisinde ne kadar sanal makineniz varsa o kadar sanal makine arasında autoscale özelliğini çalıştırabilirsiniz. AutoScale yapılandırmanızı hem CPU hemde Storage bazında yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.