Azure Usage ve Faturalandırma Portalı

Birçok organizasyon, birden fazla abonelikte kullanım ve fatura bilgilerini gözden geçirmek ve görselleştirmek için uygun bir yöntem istemektedir. Günümüzde, bu, faturalandırma bilgilerindeki erişim kısıtlamaları nedeniyle çözülmesi gereken karmaşık bir sorundur. Geçtiğimiz yıl, Azure Kaynak Kullanım ve Ücret Kartı API’lerinin kullanıma sunuldu. Bu API’ler, abonelik kullanım bilgilerine ve farklı oran kodları için Azure kullanımına ilişkin faturalandırma oranlarına programlı erişim sağlar. Bu API’ler, birlikte kullanıldığında, zaman içindeki farklı hizmet tüketiminizi değil, aynı zamanda tüketimin ne kadarının harcandığını da görmenizi sağlar.

Bundan birkaç ay önce, Geliştirici Deneyimi ekibindeki küçük bir grup, projeleri ve etkinlikler bittikten sonra kaynakları bırakmamalarını sağlamak için faturalandırmayı takip etmek için Azure kullanımının birden fazla aboneliğe görünürlüğünü sağlamak için bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Bu proje Azure Kullanım ve Faturalandırma Portalı oldu. Geçen günlerde, projenin açık kaynaklı olduğunu ve şimdi GitHub’da sunulduğunu bildirmekten duyuruldu. Dağıtım yapıldıktan sonra, kuruluşunuz tarafından kullanılan herhangi bir aboneliği kayıt edebileceksiniz, böylece kullanımları günlük olarak sorulacaktır. Buradan, bu kullanım ve fatura tutarı, kullanımı kolay ve çok yapılandırılabilir, Power BI gösterge tablosunda görüntülenir:

Bu sürüm, bu proje ile gerçekleştirmeyi umulan şeyin başlangıcıdır. Gelecekte, alışılmadık Azure kullanımına dayalı uyarıları tetikleme, ek raporlama yapma, üyelik başına ücret kodlarını etkinleştirme, konuşlandırmayı basitleştirme ve çok daha fazlası yapma olanağı sunulmaktadır. Azure Kullanım ve Fatura Portalı’nı kullanmaya başlarken, geribildirim vereceğinizi ve üzerinde çalışmalara iyileştirmelere katkıda bulunalacağı umulmaktadır.

Azure Kullanım ve Fatura Portalı birden fazla parçadan oluşur:

  • Azure aboneliklerine sistem erişimini sağlamak için kayıt web sitesi
  • Erişim izni veren abonelikleri incelemek, iş taleplerinin durumunu görüntülemek ve kullanım verilerini çekmek için zamanlanmamış işleri başlatmak için Kontrol Paneli web sitesi
  • Kullanım ve faturalandırma verilerini depolamak için SQL Veritabanı
  • Kullanım ve Rate Card API’lerinden veri çekme talebi depolamak için Storage Queue
  • Her abonelik için günlük bir çekme isteği tetikleyecek zamanlanmış webjob
  • Sürekli webjob, bir istek Sıraya girildiğinde veri çeker
  • Sonuçları görüntülemek için Power BI Dashboard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.