Azure Trafik Yöneticisi ile Coğrafi Trafik Yönlendirme

Coğrafi trafik yönlendirme yöntemi, trafiği isteklerin kaynaklandığı coğrafi konuma göre belirli son noktalara yönlendirmenize olanak sağlar. Bu makalede, bu yönlendirme yöntemiyle bir Trafik Yöneticisi profili oluşturmayı ve belirli coğrafyalardan trafik almak için bitiş noktalarını yapılandırmayı açıklamaya çalışacağım.

Ayrıca Azure Trafik Yöneticisini Kullanarak Web Sitesi Yanıtlarını Geliştirin isimli makale de Azure Trafik Manger’ın için yol gösterici olabilir.

  • Öncelikle Azure Portal üzerinde yeni bir Traffic Manager oluşturun. Traffic Manager’ı oluştururken:
    • Traffic Manager profiliniz için bir ad girin. Bu adın trafficmanager.net bölgesinde benzersiz olması gerekir. Trafik Yöneticisi profilinize erişmek için, DNS adını .trafficmanager.net kullanın.
    • Coğrafi yönlendirme yöntemini seçin.
    • Mevcut bir kaynak grubunu kullanabilirsiniz veya bu profili altına yerleştirmek için yeni bir kaynak grubu oluşturabilirsiniz. Yeni bir kaynak grubu oluşturmayı seçerseniz, kaynak grubunun konumunu belirtmek için Kaynak Grubu konumu açılır menüsünü kullanın. Bu ayar, kaynak grubunun konumunu ifade eder ve küresel olarak dağıtılan Trafik Yöneticisi profili üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
  • Traffic Manager oluştuktan sonra Endpoint yapılandırmamız gerekmektedir.
  • Eklemekte olduğunuz uç nokta türüne bağlı olarak Tür’ü seçmeniz gerekmektedir. Gerçek ortamlarda kullanılan coğrafi yönlendirme profilleri için, birden fazla son noktaya sahip bir alt profil içeren iç içe uç nokta türlerinin kullanılmasını şiddetle önerilmektedir. (Nested)
  • Geo-mapping bölümünde, trafiğin bu son noktaya gönderilmesini istediğiniz bölgeleri eklemek için açılır menüyü kullanın. En az bir bölge eklemelisiniz ve eşlenen birden çok bölgeye sahip olabilirsiniz.

Trafik Yöneticisi profili, yeni oluşturduğunuz Trafik Yöneticisi profilinin DNS adını görüntüler. Bu, herhangi bir müşteri tarafından (örneğin, bir web tarayıcısı kullanan) yönlendirme türünün belirlediği şekilde doğru uç noktaya yönlendirilmek için kullanılabilir. Coğrafi yönlendirme durumunda, Trafik Yöneticisi gelen isteğin kaynak IP’sine bakar ve nereden geldiği bölgeyi belirler. Bu bölge bir uç noktaya eşlenirse, trafik oraya yönlendirilir. Bu bölge bir uç noktaya eşlenmediyse, Trafik Yöneticisi bir NODATA sorgu yanıtı döndürür.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.