Azure Storage’da Daha Büyük Block Blobları

Azure Blob Storage, medya, belgeler, günlük dosyaları, bilimsel veriler ve daha pek çok çeşit de dahil olmak üzere müşteri başına onlarca ila yüzlerce petabayt veri depolama ve sunma kapasitesine sahip, büyük ölçeklenebilir bir nesne depolama çözümüdür. Müşterilerin çoğu, çok büyük veri setlerini depolamak için Blob’ları kullanmaktadır ve daha büyük dosyalar için destek talep etmektedirler. Daha büyük Block Blob’ların gelmesi ile, maksimum dosya boyutunu 195 GB’dan 4.77 TB’a çıkarmaktadır. Artan blob boyutu, 4K ve 8K videoları depolayan ve işleyen medya şirketlerinden DNA sıralı kanser araştırmacılarına kadar çok çeşitli senaryoyu desteklemektedir.

Mümkün olan en fazla block boyutu 4 MB’dan 100 MB’a çıkarılmıştır ve tek bir BLOB için taahhüt edilen 50.000 bloka kadar destek gelmiştir. Ranger GET’ler, daha büyük Blok Blobs’larda desteklenmeye devam edilmekte ve Blob’un tamamının ya da Blob’un sadece bir bölümünün yüksek hızlı paralel indirmelerine izin verilmektedir. Bölgelerdeki mevcut Blob Depolama Birimi veya Genel Amaçlı Depolama Hesabı’ndaki bu iyileştirmeden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Daha Büyük Blok Bloğu, .NET İstemci Kitaplığı’nın (sürüm 8.0.0), Java İstemci Kitaplığı’nın (sürüm 5.0.0), Node.js İstemci Kitaplığı’nın (sürüm 2.0.0) ve AzCopy Command-Line’ın en yeni sürümleri tarafından desteklenir.  Ayrıca, her zaman olduğu gibi doğrudan REST API’sını kullanabilirsiniz. Daha Büyük Blok Bloğu, REST API sürümü 31-05-2016 ve sonrası tarafından desteklenir.

Bu boyut artışı yalnızca Block Blob için geçerlidir. Append Blobs (195 GB) ve PageBlob (1 TB) maksimum boyutu değişmeden kalır. Faturalandırma değişiklikleri yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.