Azure Storage Blobları İçin Soft Delete

Aktive edildiğinde, soft delete, blob’ların veya blob anlık görüntülerinin silindiği yerlerde verilerinizi kaydetmenizi ve kurtarmanızı sağlar. Bu koruma, üzerine yazma sonucunda silinen blob verisini genişletir. Veriler silindiğinde, kalıcı olarak silinmek yerine soft bir silinmiş duruma geçer. Silme açık olduğunda ve verilerin üzerine yazdığınızda, üzerine yazılan verilerin durumunu kaydetmek için silinmiş bir anlık görüntü oluşturulur. Açıkça silinen nesneler açıkça belirtilmedikçe görünmez. Silinen verilerin kalıcı olarak süresi dolmadan önce kurtarılabileceği süreyi yapılandırabilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde silinen veriler gri, aktif veriler ise mavidir. Daha yakın zamanda yazılmış veriler daha eski verilerin altında görünür. B0, B1’in üzerine yazıldığında, B0’ın soft bir silinmiş anlık görüntüsü oluşturulur. Blob silindiğinde, kök (B1) ayrıca soft bir silinmiş duruma geçer.

Soft silme yüzde 100 geriye uyumludur; Bu özelliğin sağladığı korumalardan yararlanmak için uygulamalarınızda değişiklik yapmanız gerekmez. Bu GA duyurusuyla birlikte, soft silinmiş anlık görüntülerle katman blobları için destek eklenmiştir. Yani Blob Tier’i soft silinmiş anlık görüntüleri içeren bir blob üzerinde çağrıldığında, anlık görüntüler orijinal depolama katmanında kalır ve yapılandırdığınız tutma süresine bağlı olarak süresi dolar. Yeni bir hesap oluşturduğunuzda soft silme varsayılan olarak kapalıdır. Soft silme, mevcut depolama hesapları için varsayılan olarak kapalıdır. Bir depolama hesabının ömrü boyunca istediğiniz zaman özelliği açıp kapatabilirsiniz. Nesne düzeyinde soft silme, tüm depolama hesap türleri ve tüm depolama katmanları için kullanılabilir. Container veya hesap silmelerine karşı koruma sağlamaz.

Verilerinizin bir uygulama veya başka bir depolama hesabı kullanıcısı tarafından yanlışlıkla değiştirilmesi veya silinmesi ihtimali varsa, soft silme özelliğini açmanız önerilmektedir. Soft silme, veri koruma stratejisinin bir parçasıdır ve istemeden veri kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.