Azure SQL Managed Instance ve SQL Server Arasındaki Performans Farklılıkları

Microsoft Azure SQL Veritabanı Managed Instance’a geçiş, yalnızca tam olarak yönetilen ve akıllı bir bulut veritabanı hizmetinden alabileceğiniz bir dizi operasyonel ve finansal avantaj sağlar. Bu avantajlardan bazıları, genel veritabanı performansını optimize eden veya iyileştiren özelliklerden gelir. Geçişten sonra müşterilerin çoğu, işyükü performansını şirket içi SQL Server’da deneyimledikleriyle karşılaştırmak isterler. SQL Veritabanı yönetilen bir örnek, yönetilebilirlik ve yüksek kullanılabilirlik için bazı ek yükler getirdiğinden, birçok durumda şirket içi SQL Server veritabanında daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Diğer durumlarda, veritabanı altyapısının en son sürümü SQL Server’ın eski sürümlerine kıyasla daha iyi sorgu işleme ve optimizasyon özelliklerine sahip olduğundan, SQL Veritabanı yönetilen örneğinde daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İş yükünüzü hangi faktörlerin etkileyebileceğini ve adil bir karşılaştırmaya sahip olmak için test ortamlarınızı nasıl yapılandıracağınızı anlamak önemlidir. Bir SQL Veritabanı yönetilen örneğinde SQL Server’a kıyasla daha düşük performansla karşılaşmanızın en önemli nedenlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir. Dosya boyutlarını artırarak ve önceden ayırarak veya çekirdek ekleyerek bunlardan bazılarını azaltabilirsiniz; ancak, diğerleri garantili yüksek kullanılabilirlik için önkoşuldur ve PaaS hizmetinin bir parçasıdır.

SQL Veritabanı yönetilen örneğine yerleştirilen veritabanları, yüksek kullanılabilirlik sağlamak ve veri kaybını garanti etmemek için tam bir veritabanı kurtarma modeli kullanıyor. SQL Veritabanı yönetilen bir örnekte daha kötü performans almanızın en yaygın nedenlerinden biri, kaynak veritabanınızın basit veya toplu bir kurtarma modeli kullanmasıdır. Tam kurtarma modelinin dezavantajı, basit / toplu günlük kurtarma modelinden daha fazla günlük verisi oluşturmasıdır, yani tam kurtarma modelindeki DML işlem işleminiz daha yavaş olacaktır.

SQL Veritabanı yönetilen örneği,% 99,99 kullanılabilirlik sağlayan yerleşik kaynak yönetişimine sahiptir ve otomatik yedekleme gibi yönetim işlemlerinin yüksek iş yükleri altında bile tamamlanmasını garanti eder. SQL Server’ınızda benzer kısıtlamalar kullanmazsanız, SQL Veritabanı yönetilen örneğindeki yerleşik kaynak yönetimi iş yükünüzü sınırlandırabilir. Örneğin, yedekleyebileceğinden daha fazla veri yükleyememenizi sağlayan bir örnek günlüğü işlem sınırı (genel amaç için 22 MB’a kadar ve kritik iş katmanında 48 MB’a kadar) vardır. Bu durumda, SQL Server örneğinizde bulunmayan daha yüksek INSTANCE_LOG_GOVERNOR bekleme istatistikleri görebilirsiniz. Bu kaynak yönetişim kısıtlamaları, toplu işlemler veya dizin yeniden oluşturma gibi işlemleri yavaşlatabilir, çünkü bu işlemler daha yüksek günlük hızları gerektirir.

SQL Veritabanı yönetilen örneğini seçmenizin ana nedenlerinden biri, ağır iş yükleri altında bile veritabanlarınızın her zaman yedeklerini alacağınızı garanti etmesidir. Bir SQL Veritabanı yönetilen örneğindeki veritabanlarında tam, artımlı ve günlük yedeklemeleri zamanlanmıştır. Yedi günde bir tam yedekleme, on iki saatte bir artımlı olarak alınır ve günlük yedeklemeleri beş ila on dakikada bir alınır. Örnekte birden çok veritabanınız varsa, şu anda çalışan en az bir yedekleme olasılığı yüksektir. Yedekleme işlemleri bazı örnek kaynakları (CPU, disk, ağ) kullandığından, iş yükü performansını etkileyebilir. Yönetilen örnekle karşılaştırdığınız sistemdeki veritabanlarının benzer yedekleme zamanlamalarına sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde, SQL Server yönetilen örneğinde mümkün olmayan veritabanı kurtarma ve performans arasında bir denge yaptığınızdan, SQL Server örneğinizde daha iyi sonuçlar aldığınızı kabul etmeniz gerekebilir.

SQL Veritabanı yönetilen örneğindeki veritabanları varsayılan olarak Saydam Veri Şifrelemesi kullanılarak şifrelenir. Saydam Veri Şifreleme, disk depolama alanı ile değiştirilen her sayfayı şifreler / şifresini çözer. Bu, daha fazla CPU kaynağı harcar ve veri sayfalarını disk depolama alanına veya disk depolama alanından alma ve kaydetme işleminde ek gecikme sağlar. SQL Veritabanı yönetilen örneğindeki ve SQL Server’daki her iki veritabanının da açık veya kapalı Şeffaf Veri Şifreleme özelliğine sahip olduğundan ve performans testine başlamadan önce veritabanı şifreleme / şifre çözme işlemlerinin tamamlandığından emin olun.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.