Azure SQL Database İçin Always Encrypted Genel Kullanımda

Always Encrypted, sosyal güvenlik veya kredi kartı numaraları gibi kritik verilerin çalınmasını içeren ihlallere karşı benzersiz veri güvenliği sunan sektörde ilk çözümdür. Örneğin, bir hasta kabul hemşiresi, bir hastanın şifrelenmemiş kimlik numarasına erişmesine ihtiyaç duyabilir, ancak bu verilerin sistemin başka herhangi bir yerinde görünmesi gerekmez. Her zaman şifreli olarak, hastaların kimlik numaraları, sorgu işleme sırasında bile veritabanında şifreli olarak saklanır ve yetkili personel veya bu verileri işlemek için gereken uygulamalar tarafından kullanım anında şifre çözmeye izin verilir.

Always Encrypted, kullanımı kolaydır, şeffaftır ve verilerinizi korumaya hazırdır. İstemci sürücüleri, veri tabanını, kullanım noktasında şifresini çözmek ve şifrelemek için birlikte çalışacak ve yalnızca uygulamalarınızda çok az değişiklik yapacak şekilde geliştirilmiştir. Verilerin maksimum güvenliği ve ayrılması için şifreleme anahtarları veritabanı dışından yönetilir. Yalnızca şifreleme anahtarlarına erişimi olan yetkili kullanıcılar, uygulamalarınızı kullanırken şifrelenmemiş verileri görebilirler.

Şifreli verileri ve bunun karşılık gelen anahtarlarını hiçbir zaman düz metin olarak veritabanına sızdırmayan Always Encrypted, hassas bilgilerinizi Azure SQL Veritabanında güvenle saklamanızı sağlar. Ayrıca, Azure tarafından barındırılan veritabanlarını yöneten DBA’lar, hassas bilgilerin erişilmesini önlemek için bilginin ifşa edilmesini önlemek gibi kendi kuruluşunuzdaki yüksek ayrıcalıklı kullanıcıları kısıtlamak için Always Encrypted seçeneğini kullanabilirler.

Always Encrypted şu anda SQL Server için .NET Framework Data Provider’da desteklenmektedir ve yakında JDBC ve ODBC’da desteklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.