AZURE SQL DATABASE ACTIVE GEO-REPLICATION

Active geo-replication Premium veritabanlarında kullanılabilmektedir. Bu özellik veri kaybının en az olduğu ve en hızlı şekilde recovery süresinin olduğu bir çözümdür. Standart geo-replication tipinin 4 coğrafi bölge ile genişletilmesi ve ikincil veritabanının her zaman online ve okunabilir konumda olması özelliğini içermektedir.Ayrıca yük dengeleyiciler ile gecikme süreleri en aza indirilip dünyanın her yerinden en hızlı şekilde erişilmesi sağlanmaktadır.

Şimdi detaylıca active geo-replication özelliğini incelemeye çalışalım.

 

Birincil veritabanınızın okunabilir ve online kopyaları 4 farklı veya aynı bölgedeki diğer veri merkezlerinde barındırılmaktadır. Active geo-replication ilişkisini oluşturabilmek ve yönetebilmek için Azure yönetim portalını, PowerShell ve REST APIleri kullanabilirsiniz. Birincil veritabanı üzerinde GEO-REPLICATION Tabına gelerek ikincil kopyalarınızı ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

4 kopyaya kadar ikincilleri oluşturabilir, bu oluşturduğunuz veritabanlarını birincil ile aynı isimde yapabilirsiniz ama farklı sunucuda barındırmanız gerekmektedir. İlk yarıtalan ikincil, birincilin anlık durumu ne ise ona göre oluşturulur. Bundan sonra oluşturulacak her ikincil de birincilin anlık kopyası olacaktır. İkincil veritabanları diğer tüm veritabanları gibi aynı zamanda yerel yüksek erişilebilirlik sistemi kullanılarak korunmaktadır.

İkincil veritabanları okunabilir özelliğe sahip olduklarından bağımsız olarak salt okunur iş yüklerini desteklemektedirler. Bu özellik, birden fazla veritabanı üzerinde karmaşık sorgu iş yüklerini dengelemek veya dünyanın diğer bölgelerinden uygulamalara düşük gecikmeler ile erişmek için kullanılır.

Replikasyon ilişkileri manuel olarak yönetilebilir ve aralarındaki ilişkiye yine manuel olarak son verilebilir. Sonlandırma işlemi yaptığınızda derhal sonlandırırsanız bekleyen transactionları kaybedebilirisiniz yada bekleyen bütün transactionlar uygulandıktan sonra sonlandırabilirsiniz. Eğer ikincil veritabanı ile ilişki kesilirse kendisi okunabilir ve yazılabilir normal veritabanı haline gelecektir. Burada uygulamalarınız veritabanına erişirken sıkıntı yaşabilir. Veritabanı ismi aynı olsada suncular farklı olacağından uygulamanın bağlantıyı başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için connection string’in güncellenmesi gerekmektedir.

Failover işlemini başarılı bir şekilde yönettikten sonra artık geo-replication ilişkinizi aynı değerlerde yeniden oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.