AZURE SIRE RECOVER İLE SQL ALWAYSON ENTEGRASYONU

Microsoft Azure’un felaket kurtarma çözümü olan Azure Site Recovery ile SQL AlwaysOn entegrasyonu geçtiğimiz günlerde previe olarak duyuruldu. Azure Site Recovery ile Microsoft müşterilerinin iş yüklerini her hangi bir felaket anında yüksek güvenli bir şekilde kesintiye uğratmadan devame debilmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu sefer SQL AlwaysOn desteği ile çalışmalarını bir adım daha ileri götürdü.

SQL Availability Group artık ASR Recovery planlarına sanal makineler ile birlikte eklenebilmektedir. Azure Site Recovery’inin sıralama, scripting ve manual actions gibi tüm yetenekleri tam olarak SQL veritabanları, AlwaysOn replikasyon yapılandırması yada backend yapıları için felaket kurtarma senaryolarında kullanılabilmektedir.

Tipik olarak üç katmanlı uygulamalar veritabanı katmanı, uygulama katmanı ve web frontend katmanından oluşmaktadır. SQL AlwaysOn, SQL Server için dizayn edilmiş bir felaket kurtarma teknolojisidir. ASR’in destekleği bir çok yol ile web frontend ve uygulama katmanındaki sanal makineler Azure üzerine replike olabilmektedirler. Bu sürüm ile birlikte ASR tarafından sağlanan zengin failover orkestrasyon yeteneklerine ek olarak, uygulamanın her katmanı için sınıf çoğaltma yetenekleri geliştirilmiştir.

SQL AlwaysOn ASR üzerinde nasıl yapılandırılacağı ile ilgili makalemizi ilerde yayınlayacağım. Öncesinde ingilizce olan https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/site-recovery-sql/#integration-with-sql-alwayson-to-azure makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.