AZURE SANAL MAKİNELERDE LOAD BALANCING ve ENDPOINT İŞLEMLERİ

Microsoft Azure üzerinde aynı cloud ortamında ya da virtual network içerisinde sanal makineler oluşturduğunuzda, bu sanal makineler birbirleri ile otomatik olarak iletişime geçebilirler. Sanal makinelere gelecek diğer bütün bağlantılar için (İnternet ortamından ya da diğer cloud servislerden) endpoint ayarlarının yapılması gerekmektedir.

Endpointler farklı amaçlar için kullanılabilir. Varsayılan olarak bir sanal makine oluşturduğunuzda Remote Desktop Protocol ve Windows PowerShell için endpoint ayarları yapılmış olarak gelir. Her endpoint işleminde bir sanal makine için TCP ya da UDP protokolleri üzerinde public ve private port ayarlaması yapabilirsiniz. Microsoft Azure üzerinde oluşturacağınız sanal makinelerde endpoint işlemleri ile Load Balance yapabilir, böylece sunucularınız üzerindeki yük dağılımını dengeleyebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi 3 tane sanal makineye 80 portları enpoint üzerinden ayarlanmış ve bu makinelerde Load Balance yapılmıştır. Böylece makineler üzerinde ki roller dağıtılmıştır. Şimdi Load Balance ve Endpoint işlemlerinin nasıl yapıldığını inceleyelim.

  • Örneğimizde kullanabilmemiz için daha önce ” Windows Sanal Makine Oluşturma” örneğinde gösterdiğimiz şekilde bir sanal makine oluşturunuz.
  • İkinci sanal makineyi oluştururken Cloud Service bölümünden daha önceden oluşturduğunuz Cloud Service’i seçiniz ve sanal makineyi bu şekilde oluşturunuz.

  • Şimdi ilk sanal makinenizin ismine tıklayın ve Enpoints bölümünden Add butonuna basın.

  • Açılan ADD ENDPOİNT sayfasından Add a Stand-Alone Endpoint’i seçin ve devam edin.

  • Yeni gelen sayfadan Name bölümünde HTTP adını seçin, Protocol bölümünde TCP ve Port bölümlerinde 80 numara otomatik olarak gelecektir. Load Balance çalışması yapacağımızdan Create a Load Balanced Set alanını seçin ve devam edin.

  • Yeni gelen sayfada oluşturacağınız Load-Balance’a bir isim verin ve check butonuna basıp Load Balance’i oluşturun.

  • Load-Balanced başarılı bir şekilde oluştuktan sonra ikinci makinenizde Endpoints bölümüne gelip Add butonuna tıkladığınızda Add and endpoint to an existing Load-Balanced set bölümünü seçebilir ve oluşturduğunuz Load Balanced adını seçebilirsiniz.

  • Yeni gelen sayfada Endpoint Load Balanced için bir isim belirleyin ve check işaretine tıkladıktan sonra Load Balanced bağlantınız gerçekleşmiş olacaktır.

  • Artık örneğin iki sunucu üzerinde IIS rolünü çalıştırıp web sayfası yayınladığınızda, bu web sayfasına erişim 80 portu üzerinden Load Balanced işlemine tabi olacak ve yük dağılımı gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.