AZURE SANAL MAKİNELER ÜZERİNE SQL SERVER MIGRATION(TAŞIMA) İÇİN HAZIRLIK

Migration (Taşıma) Planı

Migration işlemlerine başlamadan önce birkaç önemli noktayı düşünmeniz gerekmektedir. Bunlar maliyet, iş ve teknik gereksinimleri, zaman çizelgesi ve migration işlemi esnasında yapılacak testler. Ancak bu önemli noktaların en başında gelen faktör maliyettir. Uygulamaların, veritabanlarının ya da sanal makinelerin Microsoft Azure üzerine taşınmadan önce maliyet faktörü dikkatlice ele alınmalıdır. Bunun için Microsoft Azure VM Pricing Calculator kullanırsanız, aylık olarak Azure hizmetine ne kadar ücret ödeyeceğiniz ortalama olarak hesaplayabilirsiniz. Bu araca http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/calculator/?scenario=virtual-machines adresinden ulaşabilirsiniz.

Microsoft Assessment and Planning Toolkit’i de planlama çalışmalarınız için kullanabilirsiniz. MAP aracı sizin IT altyapınızı inceleyerek değerlendirirken, ihtiyacınız olan doğru Microsoft teknolojilerini belirlemenize yardımcı olan bir araçtır. http://technet.microsoft.com/en-us/solutionaccelerators/dd537566.aspx adresinden bu aracı indirebilirsiniz. Ayrıca MAP Toolkit sanallaştırma için düşünen bilgisayarların envanter ve performans verilerini toplar ve kapasite ve değerlendirme planlama önerileri sunar.

Azure Üzerinde SQL Server İmajları ve Lisanslama

Azure ortamına migration için planlama yaparken kullanabileceğiniz sanal makine imaj boyutları ve desteklenen SQL Server versiyonlarını incelemeniz gerekmektedir. Azure ortamında sanal makinelerin faturalandırılması, seçilen sanal makinenin boyutuna ve SQL Server versiyonunun lisansına bağlıdır. Aşağıdaki tabloda Azure sanal makinelerde desteklenen SQL Server versiyonlarını ve lisanslarını bulabilirsiniz.

Kendi sanal makinenizi upload ettiğinizde

İmaj üzerinden sanal makine oluşturduğunuzda

Desteklenen SQL Server versiyonları

SQL Server 2008, SQL Server 2008 R2, SQL Server 2012, SQL Server 2012 SP1 ve SQL Server 2014 bütün versiyonları

SQL Server 2008 R2 Service Pack 2 Enterprise, Standard, ve Web
SQL Server 2012 Service Pack 1 Enterprise, Standard, Web, ve Data Warehousing
SQL Server 2014 Enterprise, Standard, Web, ve Data Warehousing

Bunların dışında kalan versiyonlar yakın zaman için planlanmaktadır.

SQL Server Lisans

Kendi lisanslı sanal makinenizi Azure ortamına taşıdığınızda sadece Azure compute ve storage maliyetiniz olur.

İmaj üzerinden bir sanal makine oluşturduğunuzda Windows Server lisansı ile birlikte, SQL Server lisansı, Azure compute ve storage costs maliyetiniz olur.

Microsoft Azure üzerinde sanal makineyi imajdan oluşturduğunuzda, farklı sanal makine boyutlarını kullanabilirsiniz. Sanal makineler üzerinde SQL Server çalıştırmak istediğinizde önerilen Medium ve Large boyutlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.