Azure Sanal Makineler İçin Standart SSD Diskleri

Standart SSD Diskler, düşük IOPS seviyelerinde tutarlı performans gerektiren iş yükleri için optimize edilmiş uygun maliyetli bir depolama seçeneğidir. Yeni Azure Standart SSD Diskleri, mevcut Premium Depolama Diskleri gibi,
Solid State Drives’de (SSD’ler) veri depolar. Standart HDD diskleri ise Sabit Disk Sürücüsünde (HDD) veri depolar. Standart SSD’nin eklenmesiyle Azure, Azure Virtual makinelerinde kullanılmak üzere farklı iş yükü gereksinimleri için optimize edilmiş üç tür kalıcı disk sunulmaktadır: Premium SSD Diskleri, Standart SSD Diskleri ve Standart HDD Diskleri.

Standart Disklerin performansını ve güvenilirliğini artırmak için Standart SSD Diskleri tasarlanmıştır. Bu yeni disk teklifi, disklerde yüksek IOPS gerektirmeyen web sunucuları gibi uygulamalar için en uygun maliyetli bir çözüm oluşturmak için Premium SSD Diskleri ve Standart HDD Disklerinin öğelerini birleştirir. Bugün bu iş yüklerinin çoğu maliyeti optimize etmek için HDD tabanlı diskler kullanıyor. Ancak, HDD diskleri genellikle SSD tabanlı disklerden daha az performanslı ve daha az güvenilirdir. Prensip olarak, tüm laaS iş yükleri SSD tabanlı disklerden faydalanmalı ve teknolojinin sağladığı daha iyi performans, daha iyi güvenilirlik ve genel olarak daha yumuşak işlemler deneyimlemelidir. Standart SSD Disk buna cevaptır ve yeni disk tipi, belirli iş yükü gereksinimlerini en uygun maliyetle karşılamak için benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

Standart SSD Diskleri, tüm Azure Sanal Makine SKU’larıyla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bir A serisi VM veya N serisi VM veya D serisi VM veya başka herhangi bir Azure VM serisi kullanıyorsanız, bu VM ile Standart SSD Diskleri kullanabilirsiniz. Standart SSD Diskler bir tür Yönetilen Disk olarak sunulur. Yönetilmeyen Diskler ve Page Blobları Standart SSD’de desteklenmez. Standart SSD Diskler, Yönetilen Diskler tarafından sunulan tüm servis yönetimi işlemlerini destekler.

Standart SSD diskleri, çoğu IO işleminde tek basamaklı milisaniye gecikmeleri sağlamak için tasarlanmıştır. Gerçek IOPS ve Verimlilik, trafik düzenine bağlı olarak bazen değişebilir. Standart SSD diskler, düşük gecikmeli HDD disklerden daha tutarlı performans sağlayacaktır. Premium SSD diskleri ise çok düşük gecikme süreleri, yüksek IOPS / verim ve sağlanan disk performansıyla daha iyi tutarlılık ile Standart SSD disklerden daha iyi performans gösterir ve diğer tüm iş yükleri için önerilen disk türüdür. Mevcut Premium SSD Diskleri gibi, Standart SSD Diskleri de 256 KB’lik IO ünitesi kullanır. Aktarılan veriler 256 KB’den küçükse, 1 I/O birimi olarak kabul edilir. Daha büyük I/O boyutları, 256 KB boyutunda çoklu I/O olarak sayılır. Örneğin, 1100 KB I/O , beş I/O birimi olarak sayılır.

Standart SSD diskleri, sürekli olarak yüksek kullanılabilirlik ve diskler için dayanıklılık sunan aynı Azure Diskler platformunda oluşturulur. Azure Diskleri yüzde 99,999 kullanılabilirlik için tasarlanmıştır. Tüm Yönetilen Diskler gibi, Standart SSD diskler de Yerel Yedekli Depolama (LRS) sunacaktır. LRS ile platform, her disk için birden fazla veri kopyası bulunduruyor ve sektör lideri bir ZERO Yıllık Arıza Oranı ile tutarlı bir şekilde IaaS diskleri için kurumsal düzeyde dayanıklılık sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.