AZURE SANAL MAKİNE AVAILABILITY (KULLANABİLİRLİLİK) YÖNETİMİ

Uygulamalarınızın kullanabilirlik durumunu arttırmak için Microsoft Azure üzerinde birden fazla sanal makineyi tek bir görev ya da rol için kullanabilirsiniz. Uygulamalarınız için service düzeyi garantilerinizde bu yedeklilik sistemini kullanmanız gerekmektedir. Bu yaklaşım uygulamalarınızın yerel network arızaları, yerel disk arızaları yada planlı kesintiler sırasında kullanılabilir olmasına yardımcı olacaktır.

Bir Availability Set‘e sanal makineler ekleyerek bu senaryoları gerçekleştirebilirsiniz. Availability Set’lerde fault domain (arıza alanı) ve update domain (güncelleştirme alanı) olmak üzere iki farklı alan vardır. Fault domain, Microsoft Azure’un fiziksel altyapısında aynı switch’e veya güç ünitesine bağlı sistemleri kapsayan alandır. Fault domain bu açıdan bir sunucu kabini gibi de düşünülebilir. Bir bulut hizmeti içinde birbirine bağlı birden fazla sanal makine olması durumunda, bu makinelerin farklı fault domain’leri içinde olmasını sağlamak için Availability Set’ler kullanılabilir. Microsoft Azure, uygulama örneklerini barındıran işletim sistemlerini düzenli aralıklarla güncelleştirir. Bir makineye güncelleştirme uygulandığında, o makine yeniden başlatılır. Update domain’ler, bir uygulamaya bağlı tüm sanal makinelerin aynı anda güncelleştirilmemesi için ayrılmasını sağlar. Birden fazla sanal makineyi bir Availability Set içine yerleştirdiğinizde, Microsoft Azure bu makinelerin farklı update domain’lerine alınmasını sağlar.

Availability Set’lerle load balancing endpoint’leri bir arada kullanarak Microsoft Azure üzerindeki uygulamanızın her zaman kullanılabilir durumda olmasını ve verimli şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki örneğimizde yeni bir sanal makine oluştururken bunu availability set oluşturup içine dahil etmeyi görebilirsiniz.

Aşağıdaki örneğimizde ise daha önceden oluşturulmuş bir sanal makineyi daha sonradan nasıl bir availability set’e dahil edileceğiniz görebilirsiniz.

  • Bunun için önceden oluşturduğunuz sanal makinenin üzerine tıklayarak Configure bölümüne tıklayın ve Availability Set bölümününden yeni bir Availability Set oluşturun.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir