Azure Route Server

Azure Route Server, ağ sanal aygıtınız (NVA) ile sanal ağınız arasındaki dinamik yönlendirmeyi basitleştirir. BGP yönlendirme protokolünü destekleyen herhangi bir NVA ile Azure Sanal Ağı’ndaki (VNET) Azure Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) arasında doğrudan BGP yönlendirme protokolü aracılığıyla yönlendirme bilgilerini el ile yapılandırmanıza veya yapılandırmanıza gerek kalmadan değiştirmenize olanak tanır. Azure Route Server, tam olarak yönetilen bir hizmettir ve yüksek kullanılabilirlik ile yapılandırılmıştır.

Aşağıdaki şema, Azure Route Server’ın bir sanal ağda bir SDWAN NVA ve bir güvenlik NVA ile nasıl çalıştığını göstermektedir. BGP eşlemesini oluşturduktan sonra Azure Route Server, SDWAN cihazından bir şirket içi yol (10.250.0.0/16) ve güvenlik duvarından bir varsayılan yol (0.0.0.0/0) alacaktır. Bu rotalar daha sonra sanal ağdaki VM’lerde otomatik olarak yapılandırılmalıdır. Sonuç olarak, şirket içi ağa yönlendirilen tüm trafik SDWAN cihazına gönderilir. İnternete bağlı tüm trafik güvenlik duvarına gönderilir. Ters yönde Azure Route Server, sanal ağ adresini (10.1.0.0/16) her iki NVA’ya da gönderir. SDWAN cihazı, onu şirket içi ağa da yayabilir.

Azure Route Server, sanal ağınızda NVA’nızın yapılandırmasını, yönetimini ve dağıtımını basitleştirir.

  • Sanal ağ adresleri her güncellendiğin NVA’deki yönlendirme tablosu manuel olarak güncellenmesi gerekmez.
  • NVA yeni rotaları duyurduğunda veya eski rotaları geri çektiğinde Kullanıcı Tanımlı Rotaları (UDR) manuel olarak güncellenmesi gerekmez.
  • Azure Route Server ile NVA’nızın birden çok örneğini eşleyebilirsiniz. NVA’nızdaki BGP özniteliklerini yapılandırabilir ve tasarımınıza bağlı olarak (örneğin, performans için aktif-aktif veya esneklik için aktif-pasif), Azure Route Server’ın hangi NVA örneğinin etkin veya hangisinin pasif olduğunu bilmesini sağlayabilirsiniz.
  • NVA ve Azure Route Server arasındaki arabirim, ortak bir standart protokolü temel alır. NVA’nız BGP’yi desteklediği sürece Azure Route Server ile eşleyebilirsiniz.
  • Azure Route Server’ı yeni veya mevcut sanal ağınızdan herhangi birine dağıtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.