Azure Right Management Nedir?

Azure Rights Management (Azure RMS), Azure Information Protection tarafından kullanılan koruma teknolojisidir.

Bu bulut tabanlı hizmet, dosyalarınızın ve e-postanızın güvenliğini sağlamak için şifreleme, kimlik ve yetkilendirme politikaları kullanır. Telefonlar, tabletler ve PC’ler gibi birden fazla cihazda çalışır. Bilgiler, organizasyonunuzun sınırları dışına çıksalar bile, verilerinizle kalır, çünkü hem organizasyonunuzda hem de kuruluşunuzun dışında bilgiler korunabilir.

Örneğin, çalışanlar bir belgeyi bir ortak şirkete e-postayla gönderebilir veya bir belgeyi bulut sürücüsüne kaydedebilir. Azure RMS’in sağladığı kalıcı koruma yalnızca şirket verilerinizi güvence altına almakla kalmaz, aynı zamanda uyumluluk, yasal keşif gereksinimleri veya yalnızca iyi bilgi yönetimi uygulamaları için yasal olarak zorunlu kılınabilir.

Fakat çok önemli, yetkili kişiler ve hizmetler (arama ve dizin oluşturma gibi) Azure RMS’in koruyacağı verileri okumaya ve incelemeye devam edebilir. Bu yetenek, peer-to-peer şifreleme kullanan diğer bilgi koruma çözümleri ile kolayca gerçekleştirilemez. Bu yeteneği “veriler üzerinde düşünme” olarak adlandırdığınızı duymuş olabilirsiniz ve bu, kuruluşunuzun verilerini denetlemenin önemli bir unsurudur.

Aşağıdaki resim, Azure RMS’in Office 365 için bir RMS çözümü olarak nasıl çalıştığını ve kurum içi sunucular ve hizmetler için nasıl çalıştığını göstermektedir. Ayrıca, Azure RMS’in Windows, Mac OS, iOS, Android ve Windows Phone’ı çalıştıran son kullanıcı cihazlarını desteklediğini de görüyorsunuz.

Azure RMS korumasını farklı bulut abonelikleriyle kullanabilirsiniz ve birden çok özelliği desteklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.