Azure Resource Graph

Azure Resource Graph, Azure Kaynak Yönetimini, tüm abonelikler ve yönetim gruplarında ölçeklendirmek üzere sorgulayabilmenizi sağlayacak şekilde etkin ve performanslı bir kaynak araştırması sağlayarak ortamınızı etkin bir şekilde yönetebilmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmış bir hizmettir. Bu sorgular aşağıdaki özellikleri sunar:

  • Kaynakları karmaşık filtreleme, gruplama ve kaynak özelliklerine göre sıralama ile sorgulayabilme.
  • Yönetişim gereksinimlerine dayalı kaynakları yinelemeli olarak araştırma ve ortaya çıkan ifadeyi politika tanımına dönüştürme becerisi.
  • Geniş bir bulut ortamında politika uygulamanın etkisini değerlendirebilme.

Azure Kaynak Yöneticisi, şu anda, özellikle kaynak adı, kimliği, Türü, Kaynak Grubu, Abonelikler ve Konum gibi çeşitli kaynak alanlarını kullanılabilen sınırlı bir kaynak önbelleğine veri gönderir. Önceden, çeşitli kaynak özellikleriyle çalışmak, her bir kaynak sağlayıcısına çağrı yapmayı ve her kaynak için özellik ayrıntılarını talep etmeyi gerektiriyordu.
Azure Resource Graph ile, her kaynak sağlayıcıya ayrı ayrı arama yapmak zorunda kalmadan kaynak sağlayıcıların döndürdüğü bu özelliklere erişebilirsiniz.

Azure Resource Graph’ın sorgu dilinin Azure Data Explorer tarafından kullanılan Kusto sorgu dilini temel aldığını anlamak önemlidir. Azure Resource Graph kullanmak için, Rol tabanlı erişim denetiminde (RBAC) en azından sorgulamak istediğiniz kaynaklara en az okuma erişimine sahip olan haklarınız olmalıdır. Azure nesnesine veya nesne grubuna en azından okuma izinleri olmadan, sonuçlar döndürülmez.

Azure Resource Graph kullanmanın ilk adımı, Azure PowerShell modülünün kurulu olup olmadığını kontrol etmektir.

  • PowerShell administrative ile çalıştırarak aşağıdaki komutu çalıştırın:
Install-Module -Name Az.ResourceGraph
  • Search-AzGraph cmdlet’ini kullanarak ilk Azure Resource Graph sorgunuzu çalıştırabilirsiniz.
Search-AzGraph -Query 'project name, type | limit 5'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.