Azure Reserved IP Adresler

Virtual IP adresler (VIP) Azure ortamında Compute kaynaklarınıza erişirken kullanabileceğiniz Public IP adreslerdir. Her seferinde bir cloud servis ya da bir kaynak oluşturduğunuzda VIP adres otomatik olarak atanacaktır. Cloud servis içerisinde bulunan sanal makinelere atanan VIP adresleri ile iletişimler belirlenen port numaraları üzerinden olmaktadır. Reserved IP adresleri Public Virtual IP adreslerini rezerve etmenize izin verir ve bunları cloud servislere atayabilirsiniz. Sanal makine senaryolarında kullanılan reserved IP adresler sanal makineler durdurulana ya da silinene kadar kalacaktır.

Farklı sebeplerden nedeniyle Reserved IP adresler kullanmak isteyebilirsiniz. Bunlar:

  • Her ne sebeple olursa olsun, sahip olduğunuz subscription’a rezerve ettiğiniz IP adreslerini bırakmak istemiyorsanız Reserved IP adresler kullanmalısınız.
  • Sanal makinelere atadığınız IP adreslerin, sanal makineleri durdursanız ya da deallocated etseniz daha bırakılmasını istemiyorsanız Reserved IP adresler kullanmalısınız.
  • Sahip olduğunuz firewall üzerinde belirli IP adreslerinden trafik olmasını isteyebilirsiniz. VIP kullanımında, VIP değişmesi durumunda firewall üzerinde yaptığınız konfigürasyonlardan sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun önüne Reserved IP adresler ile geçebilirsiniz.

Ancak Reserved IP adresler ücretlidir. Reserved IP adreslerin ücretleri ile ilgili detaylı bili almak için TIKLAYIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.