AZURE PREMIUM STORAGE

Microsoft Azure Premium Storage geçtiğimiz günlerde genel kullanıma açıldığı duyurulmuştur. Microsoft Azure üzerinde şu anda Premium Storage ve Standart Storage olmak üzere iki tip storage kullanılmaktadır. Premium Store servisinde veriler son teknoloji olan Solid Stade Drives(SSD) diskler üzerinde barınırken Standard Storage servisinde ise veriler Hard Disk Drives (HDD) üzerinde barındırılmaktadır. Premium Storage Azure sanal makineler yüksek IO performans ihtiyacı ve OLTP, Big Data, Data Warehousing kullanımlarında düşük gecikmeler ihtiyacı baz alınarak geliştirilmiştir. Premium Storage ile daha fazla kurumsal müşteri bulut üzerine kurumsal uygulamalarını kolayca taşıyabileceklerdir.

Azure sanal makineler ile Premium Storage servisi Page Blobs ve Data Disklerinde kullanılabilmektedir. Azure sanal makineler üzerine 32 TB storage alanına kadar istediğiniz kadar disk ekleyebilir, her sanal makinede 64.000’den fazla IOPS alabilirsiniz.

Yapılan testlerde aşağıdaki veriler elde edilmiştir.

  • 2 TB’lık SQL Server veritabanı yedeği Standard Storage’a göre Premium Storage’da 6 kez daha hızlı alınmaktadır.
  • 2 TB’lık SQL Server veritabanı yedeği Standard Storage’a göre Premium Storage’da 30 kez daha hızlı bir şekilde geriye döndürülmektedir.
  • Premium Storage üzerinde bulunan bir SQL veritabanına yazma işlemi on-premise ortamda bulunan orta seviye bir SAN storage’a göre 2 kez daha hızlıdır.

Azure Premium Storage üzerinde LRS (Locally Redundant Storage) özelliği aktif olarak kullanılabilmektedir. Yani Premium Storage üzerinde barındırdığınız verilerin lokal olarak 3 replikaları aynı bölgede tutulmaktadır. Bu da uygulamalarınızın yada verilerinin dayanıklılığını arttırmaktadır.

Ayrıca Premium Storage destekleyen yeni DS serisi VM’lerde genel kullanıma açılmıştır. Bu DS serisi yeni VM’ler okuma işlemleri için son derece düşük gecikme süresi sağlayan yeni bir gelişmiş önbelleğe alma yeteneğine sahiptir. D serisi sanal makineler ile aynı şekilde ücretlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.