Azure Portal’da SQL Veritabanı Sorgu Editörü

Azure SQL Veritabanları ve SQL Veri Ambarı’ndaki sorguları Azure Portal’dan ayrılmadan verimli bir şekilde yürütmenizi sağlayan bir tarayıcı içi sorgu aracının kullanılabileceği duyuruldu. Bu SQL Veritabanı Sorgu Düzenleyicisi şimdi Azure Portal’da genel önizleme konumundadır.

Bu düzenleyiciyle, bir istemci aracından bağlanmaya veya güvenlik duvarı kurallarını yapılandırmaya gerek kalmadan veritabanınıza erişebilir ve bunlara sorgu yapabilirsiniz. Bu yeni düzenleyicideki çeşitli özellikler, veritabanınızı sorgulamak için kesintisiz bir deneyim yaratmaktadır.

Sorgularınızı veritabanınıza karşı yürütmeden önce, SQL sunucunuzla veya Azure Active Directory (AAD) kimlik bilgileriyle oturum açmanız gerekir. Bu SQL sunucusunun AAD yöneticisiyseniz, AAD tek oturum açma özelliğini kullanarak Query Editor’ı ilk açtığınızda otomatik olarak oturum açarsınız.

SSMS’de sorgular yazmaya zaten aşina iseniz, tarayıcı içi Sorgu Düzenleyicisi’nde evinizde hissedeceksiniz. Bu düzenleyicide, yeni tablo oluşturma, tablo verilerini görüntüleme, tablo verilerini düzenleme, saklı yordam oluşturma veya tablo bırakma gibi birçok yaygın sorgu çalıştırılabilir. Kısmi sorguları veya toplu sorguları bu düzenleyicide çalıştırma esnekliğiniz vardır. Ve sözdizimi vurgulama ve hata belirten kullanan bu düzenleyici, komut dosyalarını bir esinti haline getirir. Ayrıca mevcut bir sorgu dosyasını Sorgu Düzenleyicisi’ne kolayca yükleyebilir veya mevcut komut dosyanızı bu düzenleyicide yerel makinenize kaydedebilirsiniz. Bu özellik, düzenleyiciler arasındaki sorguları kaydetmek ve taşımak için kolaylık sağlar. Bu Sorgu Düzenleyicisi ile SSMS arasındaki bir diğer benzerlik, Sonuçlar bölmesini, Düzenleyici ve Sonuç bölümleri arasında istenilen oranda elde etmek için yeniden boyutlandırma yeteneğidir. Sonuçları, tüm çıktıyı kaydırmak zorunda kalmadan, anahtar kelimeye göre de filtreleyebilirsiniz.

SQL Database

Bu deneyimi, SQL veritabanınıza gidip Araçlar komutunu ve ardından aşağıdaki ekran görüntülerinde gösterildiği gibi Sorgu Düzenleyicisi’ni (önizleme) tıklayarak bulabilirsiniz. Bu özellik genel önizlemede olsa da, düzenleyiciyi kullanmadan önce önizleme şartlarını kabul etmeniz gerekecektir.

SQL Data Warehouse

Bu deneyimi, SQL veri ambarınıza gidip aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen Query Editor (önizleme) ‘yi tıklayarak bulabilirsiniz. Bu özellik genel önizlemede olsa da, düzenleyiciyi kullanmadan önce önizleme şartlarını kabul etmeniz gerekecek.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi basit bir sorgu çalıştırarak düzenleyiciyi çabucak test edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.