Azure Monitor ile Sanal Makineleri İzleme

VM’ler için Azure Monitor, Windows ve Linux VM’lerinizle ilgili temel izleme verilerini bir araya getirerek şunları yapmanızı sağlar:

  • Özelleştirilebilir uyarı eşikleriyle VM’lerin sağlığını ve kullanılabilirliğini izleyebilirsiniz.
  • Konuk düzeyinde performans sorunlarını giderebilir ve VM kaynak kullanımındaki trendleri anlayabilirsiniz.
  • Arka uç VM bağımlılıklarının doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını ve bir VM’nin hangi istemcilerinin VM’nin sahip olduğu herhangi bir sorundan etkilenebileceğini belirleyebilirsiniz.
  • Kaynak kullanımını, bağlantı ölçütlerini, sağlık sinyallerini ve uyarıları temel alan VM sanal noktaları ölçeğinde keşfedebilirsiniz.

Health

VM’ler için Azure Monitor’deki sağlık özellikleri, Microsoft’ta dahili olarak kullanılan aynı sağlık modelleme hizmetleri tarafından desteklenen kutudan yapılandırılabilir VM Health ölçütlerini içerir. Health, CPU, disk, bellek ve ağ adaptörleri ile kaç tane VM’nin kritik veya uyarı durumunda olduğu (veya izleme servisine bağlanamayan), işletim sistemi veya kaynak türüne göre VM’lerin sağlık sorunlarını rapor ettiği ve sağlık sorunları ile ilgili ayrıntıları içeren VM kullanılabilirlik sinyalleri hakkında güçlü görüşler sağlar.  VM’lerle ilgili en iyi sorunları hızlı ve proaktif olarak tanımlayabilir, sağlık koşulları hakkında gerçek zamanlıya yakın uyarıları yapılandırabilir ve sorunları çözmek için Knowledge Base makalelerine bağlanabilirsiniz.

Maps

VM’ler için Azure Monitor, mevcut OMS Hizmet Haritası çözümü ve Azure VM uzantısı tarafından desteklenen bağımlılık haritalarını içerir. Haritalar, VM kaynak blade entegrasyonu, Azure meta verileri ve Kaynak Grupları ve Abonelikler için bağımlılık haritaları ile yeni bir Azure merkezli kullanıcı deneyimi sunar. Maps, VM’lerin ve işlemlerin nasıl etkileşimde bulunduğunu otomatik olarak gösterir, üçüncü taraf hizmetlere olan sürpriz bağımlılıkları belirler ve bağlantı hatalarını, canlı bağlantı sayısını, işlem tarafından gönderilen ve alınan ağ baytlarını ve hizmet düzeyi gecikmesini izler.

Kullanıcı deneyimindeki görsel deneyime ve grup düzeyinde eşleştirmeye ek olarak, artık seçilen iş yüklerinden gelen ağ trafiğindeki yükselmeler konusunda uyarmak, başarısız bağımlılıklar için ölçekte sorgulamak ve Azure geçişlerini planlamak için Log Analytics’teki VMConnection olaylarını sorgulayabilirsiniz.

Performance

Performans görünümleri, Log Analytics tarafından desteklenmektedir ve “Top N” VM’nin abonelik ve bölgelere göre sıralanması ve aranması, bölgelerdeki bir kaynak grubundaki tüm VM’lerdeki VM ölçümlerinin (örn. Ortalama bellek), bölgelerin yüzdesinin yüzdelik noktalarının toplanması dahil olmak üzere güçlü toplama ve filtreleme özellikleri sunar.

Binlerce sanal makinenizden hangisinin kaynak kısıtlı olduğunu izole etme, mantıksal disk veya bellek tüketimiyle ilgili sorunları hızlı bir şekilde giderme veya sanal makinelerde yönetim gerçekleştirirken ihtiyacınız olduğunda nerede ve ne zaman ihtiyaç duyduğunuzda performans teşhisi alma konusunda zorluk yaşıyorsanız, bu yeni Performans deneyimleri hakkında geri bildirim yapabilirsiniz.

VM’leri kurum içi veya karma bir ortamda kullanıyorsanız veya Azure VM Ölçek Kümeleri kullanıyorsanız, kaynak kısıtlamalarını bulmak ve bağımlılıkları görselleştirmek için Azure Monitor’un “Sanal Makineler (önizleme)” menüsünden Performans ve Harita özelliklerini kullanabilirsiniz. . Sağlık özelliği şu anda Azure VM’lerini desteklemektedir ve gelecekte diğer kaynak türlerini destekleyecek şekilde genişletilecektir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.