Azure Migration Değerlendirme Hesaplamaları

Azure Migrate, Azure’a geçiş için kurum içi iş yüklerini değerlendirir. Bu makale, değerlendirmelerin nasıl hesaplandığı hakkında bilgi vermeye çalışacaktır.

Bir Azure Migrate değerlendirmesi üç aşamaya sahiptir. Değerlendirme uygunluk analizi ile başlayıp performansa dayalı boyutlandırma tahminleri ve son olarak aylık maliyet tahmini ile başlar. Bir makine, bir önceki aşamayı geçerse yalnızca daha sonraki bir aşamaya geçer. Örneğin, bir makine Azure uygunluk kontrolünde başarısız olursa, Azure için uygunsuz olarak işaretlenir ve boyutlandırma ve maliyet hesaplanmaz.

Azure’a geçmek istediğiniz makineler Azure gereksinimlerini ve kısıtlamalarını karşılamalıdır. Örneğin, kurum içi bir VM disk 4 TB’dan fazla ise, Azure’da barındırılamaz. Azure uyumluluk kontrolleri aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Kontrol Detaylar
Boot Türü Konuk işletim sisteminin boot türü, UEFI değil, BIOS olmalıdır.
Cores Makinelerde çekirdeğin sayısı, bir Azure VM için desteklenen azami çekirdek sayısına (32) eşit olmalıdır (veya daha az olmalıdır).

 

Performans geçmişi mevcutsa, Azure Migrate, karşılaştırma için kullanılan çekirdeği değerlendirir. Değerlendirme ayarlarında bir konfor faktörü belirtilmişse, kullanılan çekirdeklerin sayısı konfor faktörü ile çarpılır.

 

Performans geçmişi yoksa, Azure Migrate, konfor faktörünü uygulamadan tahsis edilen çekirdeği kullanır.

Memory Makine bellek boyutu, bir Azure VM için izin verilen maksimum bellek (448 GB) değerine eşit olmalıdır (veya daha az olmalıdır).

 

Performans geçmişi mevcutsa, Azure Migrate, karşılaştırma için kullanılan belleği değerlendirir. Bir konfor faktörü belirtilirse, kullanılan bellek, konfor faktörü ile çarpılır.

 

Hiçbir geçmişi varsa, konfor faktörünü uygulamadan, tahsis edilen bellek kullanılır.

Windows Server 2003-2008 R2 32-bit ve 64-bit destek.
Tüm SP’leri olan Windows Server 2008 R2 64-bit destek.
Windows Server 2012 ve Tüm SP’ler 64-bit destek.
Windows Server 2012 R2 ve Tüm SP’ler 64-bit destek.
Windows Server 2016 ve Tüm SP’ler 64-bit destek.
Windows 7 ve Sonrası 64-bit destek.
Linux 64-bit destek.
Storage disk Tahsis edilen disk boyutu 4 TB (4096 GB) veya daha az olmalıdır.

 

Makineye bağlı disk sayısı OS diski de dahil olmak üzere 65 veya daha az olmalıdır.

Networking Bir makinenin 32 veya daha az NIC’i olmalıdır.

 

Performansa Dayalı Boyutlandırma

Bir makine Azure için uygun olarak işaretlendikten sonra, Azure Migrate bunu aşağıdaki ölçütleri kullanarak Azure’de bir VM boyutuna eşleştirir:

 • Depolama kontrolü: Azure Migrate, makineye bağlı olan her diski Azure’deki bir diske eşleştirmeye çalışır:
  • Azure Migrate saniyede I/O (IOPS) konfor faktörü ile çarpar. Ayrıca, her diskin verimini (MBps cinsinden) konfor faktörü ile katlar. Bu, etkin disk IOPS ve çıktı sağlar. Buna dayanarak, Azure Migrate diski Azure’da standart veya premium bir diske eşleştirir.
   • Servis gerekli IOPS ve çıktılı bir diski bulamazsa, makineyi Azure için uygunsuz olarak işaretler.
   • Bir dizi uygun disk bulursa, Azure Migrate, depolama yedekliliği yöntemini destekleyen ve değerleme ayarlarında belirtilen konumu seçer.
   • Birden fazla uygun disk varsa, en düşük maliyetli olanı seçer.
  • Disk türü: Azure Migrate, yalnızca yönetilen diskleri desteklemektedir.
  • Ağ denetimi: Azure Migrate, kurum içi makinedeki NIC sayısını destekleyebilen bir Azure VM bulmaya çalışır.
  • Hesap kontrolü: Depolama ve ağ gereksinimleri hesaplandıktan sonra, Azure Migrate hesaplama gereksinimlerini değerlendirir.

Boyutlandırma önerileri tamamlandıktan sonra Azure Migrate, göç sonrası hesaplama ve depolama maliyetlerini hesaplar.

 • Maliyeti hesaplama: Azure Migrate, tavsiye edilen Azure VM boyutunu kullanarak VM için aylık maliyeti hesaplamak için Faturalandırma API’sını kullanır. Hesaplama, işletim sistemi, yazılım güvencesi, konum ve para birimi ayarlarını hesaba katar. Toplam aylık hesaplama masrafını hesaplamak için maliyeti tüm makinalar arasında toplar.
 • Depolama maliyeti: Bir makinenin aylık depolama maliyeti, makineye takılı olan tüm disklerin aylık maliyeti toplanarak hesaplanır. Azure Migrate, tüm makinelerin depolama maliyetlerini bir araya getirerek toplam aylık depolama maliyetlerini hesaplar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.