Azure Migrate’de CSV Dosyalarını Aktarma ile Sunucularınızı Değerlendirin

Microsoft Ignite’da, geçiş planlamasını daha da basitleştiren yeni Azure Migrate değerlendirme yetenekleri duyuruldu. Bu yazıda sunucuları bir CSV yüklemesi yoluyla Azure Migrate Server Değerlendirmesine nasıl aktaracağımızı göstereceğim. Herhangi bir hipervizör veya bulutun sanal sunucuları ve fiziksel sunucular değerlendirilebilir. Bir Azure Migrate projesi oluşturarak veya mevcut projenizi kullanarak CSV içe aktarma özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha önce, Sunucu Değerlendirmesi, VMware, Hyper-V sanal makineleri (VM) ve fiziksel sunucuların keşfini gerçekleştirmek için müşteri tesislerinde bir cihaz kurmayı gerektiriyordu. Ayrıca, bir cihazı dağıtmadan sunucuları içe aktarmayı ve değerlendirmeyi de destekliyor. İçe aktarma tabanlı değerlendirmeler, Azure uygunluk analizi, geçiş maliyeti planlaması ve performansa dayalı yetkilendirme gibi Sunucu Değerlendirme özellikleri için destek sağlar. İçe aktarma tabanlı değerlendirme, Azure’a veri göndermenizi engelleyen kuruluş veya güvenlik kısıtlamaları nedeniyle cihazı dağıtamayabileceğiniz taşıma planının ilk aşamalarında yardımcı olur.

Sunucularınızı içe aktarmak kolaydır. Azure Migrate tarafından sağlanan şablona göre sunucu envanterini bir CSV dosyasına yükleyin. Yalnızca dört veri noktası zorunludur – sunucu adı, çekirdek sayısı, bellek boyutu ve işletim sistemi adı. Değerlendirmeyi bu asgari bilgi ile çalıştırabilirsiniz, ancak değerlendirmelerde disk boyutlandırmasından faydalanmak için disk verilerini de sağlamanızı öneririz.

Değerlendirme, belirli bir sunucunun Azure’a olduğu gibi geçirilip geçirilemeyeceğini belirler. Azure desteği, keşfedilen her sunucu için kontrol edilir; bir sunucunun taşınmaya hazır olmadığı tespit edilirse, otomatik olarak düzeltme kılavuzu sağlanır. Değerlendirmenizi özelliklerini değiştirerek özelleştirebilir ve değerlendirme raporlarını yeniden oluşturabilirsiniz. İstediğiniz bir VM serisini seçerek ve Azure’da çalıştıracağınız iş yüklerinin çalışma süresini belirterek bir değerlendirme raporu da oluşturabilirsiniz.

Değerlendirme raporları ayrıntılı maliyet tahminleri sağlar. Performansa dayalı yetkilendirme değerlendirmeleri kullanarak maliyeti optimize edebilirsiniz; uygun bir Azure Sanal Makinesi ve disk SKU’su önermek için şirket içi sunucunuzda belirttiğiniz performans kullanım değeri dikkate alınır. Bu, şirket içi veri merkezinizde fazla ön hazırlık sağlanabilecek sunucuları taşırken maliyetin optimize edilmesine ve doğru boyutta olmasına yardımcı olur. Maliyet tahminlerine abonelik teklifleri ve Rezerve Bulut Sunucusu fiyatlandırması uygulayabilirsiniz.

  • Bir Azure Migrate projesi oluşturun ve Sunucu Değerlendirme çözümünü projeye ekleyin. Zaten bir projeniz varsa, yeni bir proje oluşturmanız gerekmez. Sunucuları içe aktarmak için CSV şablonunu indirin.
  • Envanter verilerini bir yapılandırma yönetimi veritabanından (CMDB) veya vCenter sunucunuzdan veya Hyper-V ortamlarından toplayın. Verileri Azure Migrate CSV şablonu biçimine dönüştürün.
  • Şablona göre bir CSV dosyasına sunucu envanterini yükleyerek sunucuları Azure Migrate’a aktarın.
  • Sunucuları başarıyla içe aktardıktan sonra, değerlendirmeler oluşturun ve değerlendirme raporlarını gözden geçirin.

Bir cihazı dağıtmaya hazır olduğunuzda, daha doğru boyutlandırma için cihazın topladığı performans geçmişinin yanı sıra bağımlılık analizini kullanarak geçiş aşamalarını planlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.