Azure Migrate Sunucu Değerlendirmesi’ni Kullanarak Hyper-V Sunucularınızın Geçişini Planlama

Azure Migrate, Azure’a geçiş yolculuğunuzu düzene koymaya odaklanmıştır. Geçtiğimiz günlerde, göç ihtiyaçlarını karşılamak için Microsoft’un ve iş ortağı araçlarının aerodinamik ve kapsamlı bir portföyünü sunan Azure Migrate’in tek bir yerden kullanımı duyuruldu. Bu sürümde yer alan önemli bir özellik, VMware ve Hyper-V sanal makinelerinin (VM’ler) ölçekli değerlendirmeleri için Sunucu Değerlendirmesi’ne yükseltmelerdir.

Bu yazıda, Sunucu Değerlendirmesi’nde Hyper-V sunucularının geçişini planlamanıza yardımcı olacak yeteneklerden bahsedeceğim. Bu özellik artık Azure Migrate’ın Sunucu Değerlendirme özelliğinin bir parçası olarak kullanılabilir. Sunucularınızı geçiş için değerlendirdikten sonra, Microsoft’un Azure Migrate’de bulunan Sunucu Geçiş çözümünü kullanarak sunucularınızı taşıyabilirsiniz.

Sunucu Değerlendirmesi daha önce Azure’a geçiş için VMware VM’lerinin değerlendirilmesini destekliyordu. Artık Hyure-V sanal makineleri için Azure uygunluk analizi, taşıma maliyeti planlaması, performansa dayalı yetkilendirme ve uygulama bağımlılığı analizi dahil edildi. Artık bir Azure Migrate projesinde 35.000 adede kadar Hyper-V sunucusunu değerlendirerek ölçekli planlayabilirsiniz. VMware’i de kullanıyorsanız, aynı Azure Migrate projesinde hem Hyper-V hem de VMware sunucularını keşfedebilir ve değerlendirebilirsiniz. Uygulama bağımlılığını kullanarak sunucu grupları oluşturabilir, gruba göre değerlendirebilir ve grupları daha da hassaslaştırabilirsiniz.

Değerlendirme, belirli bir sunucunun Azure’a olduğu gibi geçirilip geçirilemeyeceğini belirler. Azure desteği, keşfedilen her sunucu için kontrol edilir. Bir sunucunun taşınmaya hazır olmadığı tespit edilirse, otomatik olarak düzeltme kılavuzu sağlanır. Değerlendirmenizi özelleştirebilir ve değerlendirme raporlarını yeniden oluşturabilirsiniz. Maliyet tahminlerine abonelik teklifleri ve reserved instance fiyatlandırması uygulayabilirsiniz. İstediğiniz bir VM serisini seçerek bir maliyet tahmini oluşturabilir ve Azure’da çalıştıracağınız iş yüklerinin çalışma süresini belirleyebilirsiniz.

Değerlendirme raporları ayrıntılı maliyet tahminleri sağlar. Performansa dayalı yetkilendirme değerlendirmeleri kullanarak maliyeti optimize edebilirsiniz. Uygun bir Azure VM ve disk SKU’su önermek için şirket içi sunucunuzun performans verileri dikkate alınır. Bu, şirket içi veri merkezinizde fazla ön hazırlık yapılabilen sunucuları taşırken maliyetin optimize edilmesine ve doğru boyutta olmasına yardımcı olur.

Maliyet tahminleri ve taşıma hazırlığı oluşturduktan sonra, geçiş aşamalarınızı planlayabilirsiniz. Uygulamalarınız arasındaki bağımlılıkları anlamak için bağımlılık analizi özelliğini kullanabilirsiniz. Bu, hangi iş yüklerinin birbirine bağlı olduğunu ve birlikte taşınması gerektiğini anlamak için yararlı unsurları şirket içinde geride bırakmamanızı sağlar. Bir haritadaki bağımlılıkları görselleştirebilir veya bağımlılık verilerini tablo biçiminde ayıklayabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak sunucularınızı gruplara ayırabilir ve taşıma için grupları hassaslaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.