Azure Migrate ile Fiziksel Sunucuların Geçişini Planlama

Microsoft Ignite’da geçiş planlamasını daha da basitleştiren yeni Microsoft Azure Migrate değerlendirme yeteneklerini duyuruldu. Bu yazıda, fiziksel sunucuların geçişini nasıl planlayabileceğinizden bahsedeceğim. Bu özelliği kullanarak, herhangi bir hipervizör veya buluttan sanal makinelerinin geçişini de planlayabilirsiniz. Bir Azure Migrate projesi oluşturarak veya mevcut bir projeyi kullanarak bu özelliklerle hemen başlayabilirsiniz.

Daha önce Azure Migrate: Sunucu Değerlendirmesi, Azure’a geçiş için yalnızca VMware ve Hyper-V sanal makine değerlendirmelerini destekliyordu. Ignite 2019’da, Azure uygunluk analizi, taşıma maliyeti planlaması, performansa dayalı yetkilendirme ve uygulama bağımlılığı analizi gibi değerlendirme özellikleri için fiziksel sunucu desteği ekledi. Artık bir Azure Migrate projesinde en fazla 35000 fiziksel sunucuyu değerlendirerek ölçekli planlama yapabilirsiniz. VMware veya Hyper-V de kullanıyorsanız, aynı projede hem fiziksel hem de sanal sunucuları keşfedebilir ve değerlendirebilirsiniz. Uygulama bağımlılığı bilgilerini kullanarak sunucu grupları oluşturabilir, gruplara göre değerlendirebilir ve grupları daha da hassaslaştırabilirsiniz.

Değerlendirme, bulunan her sunucu için Azure desteğini denetler ve sunucunun Azure’a olduğu gibi geçirilip geçirilemeyeceğini belirler. Uyumsuzluklar bulunursa, düzeltme kılavuzu otomatik olarak sağlanır. Özelliklerinizi değiştirerek ve değerlendirmeyi yeniden hesaplayarak değerlendirmenizi özelleştirebilirsiniz. Diğer özelleştirmeler arasında, istediğiniz bir sanal makine serisini seçebilir ve Azure’da çalıştıracağınız iş yüklerinin çalışma süresini belirleyebilirsiniz.

Değerlendirme ayrıca ayrıntılı maliyet tahminleri de sağlar. Performansa dayalı yetkilendirme değerlendirmeleri maliyeti optimize etmek için kullanılabilir; şirket içi sunucunuzun performans verileri, uygun bir Azure Sanal Makinesi ve disk SKU’su önermek için kullanılır. Bu, şirket içi veri merkezinizde fazladan sağlanabilecek sunucuları taşırken maliyet ve doğru boyutta optimizasyon yapılmasına yardımcı olur. Maliyet tahminlerine abonelik teklifleri ve Rezerve Bulut Sunucusu fiyatlandırması uygulayabilirsiniz.

Maliyet tahminlerini ve taşıma hazırlığını belirledikten sonra taşıma aşamalarınızı planlayabilirsiniz. Bağımlılık analizi özelliğini kullanarak, hangi iş yüklerinin birbirine bağımlı olduğunu ve birlikte taşınmaları gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda kritik unsurları şirket içinde bırakmamanıza yardımcı olur. Bir haritadaki bağımlılıkları görselleştirebilir veya bağımlılık verilerini tablo biçiminde ayıklayabilirsiniz. Bağımlılıkları gözden geçirerek sunucularınızı gruplara ayırabilir ve taşıma için grupları hassaslaştırabilirsiniz.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.