Azure Logic App

Azure Logic Apps, görevleri ve iş süreçlerini iş akışı olarak otomatikleştirerek uygulamaları, verileri, sistemleri ve hizmetleri kurumlar veya kuruluşlar arasında birleştiren çözümler oluşturmanıza yardımcı olur. Logic Apps Azure’da bulut uygulaması olup olmadığı, uygulama entegrasyonu, veri entegrasyonu, sistem entegrasyonu, kurumsal uygulama entegrasyonu (EAI) ve şirketten işletmeye (B2B) iletişimi için ölçeklenebilir çözümler tasarlama ve oluşturma şeklinizi basitleştirir. Kurum içi ve bulut yapınız veya her ikisi içinde kullanabilirsiniz.

Azure Logic App ile aşağıdaki örnekleri yapabilirsiniz:

  • Şirket içi sistemler ve bulut hizmetleri genelinde talepleri işleyip ve yönlendirebilirsiniz.
  • Yüklenen dosyaları bir SFTP veya FTP sunucusundan Azure Storage’a taşıyabilirsiniz.
  • Çeşitli sistemlerde, uygulamalarda ve hizmetlerde etkinlik gerçekleştiğinde Office 365 ile e-posta bildirimleri gönderebilirsiniz.
  • Belirli bir konu için tweet’leri izleyebilir, duyarlılığı analiz edip ve incelemesi gereken öğeler için uyarılar veya görevler oluşturabilirsiniz.

Logic Apps ile entegrasyon çözümleri oluşturmak için, Service Bus, Functions ve Depolama gibi diğer Azure hizmetleri de dahil olmak üzere 200’den fazla konektöre sahip olabilirsiniz ve sürekli büyüyen bu galeriden birini seçebilirsiniz; SQL, Office 365, Dynamics, BizTalk, Salesforce, SAP, Oracle DB, dosya paylaşımları ve daha fazlasını kullanabilirsiniz. Bu konektörler, verilere gerçek zamanlı olarak güvenli bir şekilde erişen ve işleyen mantık uygulamaları oluşturmak için tetikleyiciler, eylemler veya her ikisi de sağlar.

Her Logic App iş akışı, belirli bir olay gerçekleştiğinde veya yeni mevcut veriler belirli ölçütleri karşıladığında ortaya çıkan bir tetikleyici ile başlar. Çoğu tetikleyici, temel zamanlama yetenekleri içerir, böylece iş yüklerinizin ne kadar düzenli çalıştığını belirleyebilirsiniz. Daha özel zamanlama senaryoları için iş akışlarınızı Zamanlama tetikleyicisiyle başlatabilirsiniz.

Logic App’leri görsel olarak, Azure portalında tarayıcınız ve Visual Studio’da bulunan Logic App Tasarımcısı ile oluşturabilirsiniz. Daha fazla özel mantık uygulaması için, “kod görünümü” modunda çalışarak JavaScript Nesne Notasyonu’nda (JSON) mantık uygulaması tanımları oluşturabilir veya düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, belirli görevler için Azure PowerShell komutlarını ve Azure Resource Manager şablonlarını da kullanabilirsiniz. Mantık uygulamaları Azure’da bulutta dağıtılır ve çalıştırılır.

İşletmeler arası (B2B) iş akışları ve Azure Logic Apps ile kesintisiz iletişim için, Microsoft’un bulut tabanlı çözümü olan Enterprise Integration Pack ile kurumsal entegrasyon senaryolarını etkinleştirebilirsiniz. Kuruluşlar, farklı protokoller ve formatlar kullanıyor olsalar bile, elektronik olarak mesaj alışverişi yapabilirler. Paket, farklı formatları organizasyon sistemlerinin yorumlayabileceği ve işleyebileceği bir formata dönüştürür. Kuruluşlar, AS2, X12 ve EDIFACT dahil, endüstri standardı protokoller aracılığıyla mesaj alışverişi yapabilir. İletileri hem şifreleme hem de dijital imzalarla güvence altına alabilirsiniz.

BizTalk Server veya Microsoft Azure BizTalk Services hizmetini biliyorsanız, çoğu kavram benzer olduğundan, Kurumsal Entegrasyon özelliklerini kullanmak kolaydır. Önemli bir fark, Enterprise Integration şirketin B2B iletişiminde kullanılan eserlerin depolanmasını ve yönetimini kolaylaştırmak için entegrasyon hesaplarını kullanmasıdır. Mimari olarak, Kurumsal Entegrasyon Paketi “entegrasyon hesapları” na dayanmaktadır. Bu hesaplar, şemalar, ortaklar, sertifikalar, haritalar ve anlaşmalar gibi tüm eserlerinizi saklayan bulut tabanlı kaplardır. Bu eserleri, B2B uygulamalarınızı tasarlamak, dağıtmak ve bakımını yapmak ve ayrıca mantık uygulamaları için B2B iş akışları oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ancak bu eserleri kullanabilmeniz için önce entegrasyon hesabınızı Logic App’e bağlamanız gerekir. Bundan sonra, mantık uygulamanız entegrasyon hesabınızın eserlerine erişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.