Azure Log Analytics ile Olağanüstü Durum Kurtarmanızın Sağlığını İzleyin

Azure Site Recovery’yi kullandıktan sonra, yapılandırmanızın izlenmesi çok önemli hale gelebilir. Tüm korumalı örnekler için çoğaltmanın devam ettiğinden ve sanal makinelerin her zaman yük devretmeye hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Azure Site Recovery, bu ihtiyacı zamanında sağlık durumu, aktif sağlık uyarıları ve en son 72 saatlik eğilimler sağlayarak çözerken, bu sinyalleri takip etmek ve analiz etmek için hala birkaç adam saat gerekir. Korunan örneklerin sayısı arttığında sorun daha da kötüleşir. Bunu yüzlerce sanal makine için genellikle bir felaket kurtarma operatörleri ekibine ihtiyaç duyar.

Azure Site Recovery, Azure Monitor’deki günlüklerin sağladığı izleme ve gelişmiş uyarı için size entegre bir çözüm sunar. Artık tanılama günlüklerini Site Kurtarma kasasından Log Analytics’teki bir çalışma alanına gönderebilirsiniz. Günlükler, Azure Monitor günlükleri olarak da bilinir ve artık Tanı oluşturma ayar dikey penceresinde görülebilir.

Günlükler, Azure Sanal Makineleri’nin yanı sıra Azure Site Recovery tarafından korunan VMware veya fiziksel makineler için de oluşturulur.

Veriler çalışma alanında beslenmeye başladıktan sonra, günlükler Kusto Sorgu Dili kullanılarak geçmiş eğilimler, zaman içinde anlık görüntüler ve felaket kurtarma yönetici düzeyi ve konsolide görünüm için yönetici düzeyi panoları üretmek üzere sorgulanabilir. Veriler, birden çok Site Kurtarma kasasından bir çalışma alanına beslenebilir. Aşağıda, şu anda bu entegrasyonla çözülebilecek birkaç örnek kullanım örneği verilmiştir:

  • Bir pasta grafikteki tüm korunan örneklerin çoğaltma durumunun anlık görüntüsü
  • Zaman içinde korunan bir örneğin RPO’su eğilimi
  • Zaman içinde korunan bir örneğin tüm disklerinin veri değişim hızı eğilimi
  • Pasta grafikteki tüm korumalı örneklerin yük devretme durumunun anlık görüntüsü
  • Çoğaltılmış Öğeler dikey penceresinde gösterildiği gibi özetlenmiş görünüm
  • 50’den fazla korunan örneğin durumu kritik hale gelirse uyarı
  • 50’den fazla korumalı örnek için RPO 30 dakikayı aşarsa uyarı
  • Son felaket kurtarma tatbikatı 90 günden daha önce yapıldıysa uyar
  • Belirli bir Site Kurtarma işi türü başarısız olursa uyarı

Bunlar sadece başlangıç için bazı örneklerdir. Olağanüstü durum kurtarma kurulumunuzu izleme şeklinizi tamamen özelleştirmek için bu veriler üzerinde pano çözümleri de oluşturulabilir. Aşağıda örnek bir gösterge tablosu bulunmaktadır:

Azure, kritik görev iş yükleriniz için yerel olarak yüksek kullanılabilirlik ve güvenilirlik sağlar ve Azure Site Recovery tarafından sağlanan olağanüstü durum kurtarmayı kullanarak korumanızı iyileştirmeyi ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamayı seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.