Azure Kubernetes Hizmeti (AKS) Dağıtma

Azure Kubernetes Hizmeti (AKS), cluster kümelerini hızlı bir şekilde dağıtmanızı ve yönetmenizi sağlayan yönetilen bir Kubernetes hizmetidir. Bu makalede, Azure portalını kullanarak bir AKS kümesi dağıtacağız. Bir web ön ucu ve Redis örneği içeren bir çoklu kap uygulaması cluster içerisinde çalıştırılacaktır.

  • Öncelikle Azure portalının sol üst köşesinde, + Bir kaynak oluşturun > Kubernet Hizmetleri’ni seçin. Gerekli alanları doldurarak devam edebilirsiniz. Node Count bölümünde 1 seçebilirsiniz. Bu bölüm daha sonra değiştirilebilir.
  • Authentication bölümünde yeni bir service principal oluşturabilir ya da var olanı yapılandırabiliriniz. Mevcut bir SPN kullanırken, SPN kimliğini ve secret girmeniz gerekir. Kubernet’lerin rol tabanlı erişim kontrolleri (RBAC) seçeneği ile etkinleştirilebilir. Bu kontroller, AKS kümenizde dağıtılan Kubernetes kaynaklarına erişim üzerinde daha hassas kontrol sağlar.
  • Varsayılan olarak, Networ ayarlarını kullanabilir ve container için Azure Monitor’ü etkinleştirebilirsiniz. AKS kümesini oluşturmak ve kullanıma hazır olmak birkaç dakika sürecektir.

Bir Kubernetes kümesini yönetmek için, Kubernetes komut satırı istemcisi olan kubectl’yi kullanabilirsiniz. Kubectl istemcisi Azure Cloud Shell’e önceden yüklenmiştir. Azure portalının sağ üst köşesindeki düğmeyi kullanarak Cloud Shell’i açabilirsiniz.

Kubectl’i Kubernetes kümenize bağlanacak şekilde yapılandırmak için az aks get-credentials komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut kimlik bilgilerini indirir ve Kubernetes CLI’yi bunları kullanacak şekilde yapılandırır. Kümenizle olan bağlantıyı doğrulamak için, küme düğümlerinin bir listesini döndürmek için kubectl get komutunu kullanabilirsiniz.

Kubernet’ler manifest dosyası, hangi konteyner görüntülerinin çalıştırılacağı gibi küme için istenen bir durumu tanımlar. Bu hızlı başlangıçta, Azure Oy uygulamasını çalıştırmak için gereken tüm nesneleri oluşturmak için bir bildirim kullanılır. Bu bildirge iki Kubernet dağıtımı içerir – biri örnek Azure Oy Python uygulamaları için, diğeri Redis örneği için. İki Kubernet Hizmeti de yaratılmıştır – Redis örneği için dahili bir servis ve Azure Oylama uygulamasına internetten erişmek için harici bir servis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.