Azure FX Serisi Sanal Makineler ile Olağanüstü Performans

İkinci Nesil Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemciye dayalı Azure FX serisi Sanal Makineler, tek çekirdek başına 4 GHz’e (tüm çekirdek turbo) kadar yüksek performanslı bir merkezi işlem birimi (CPU) saat hızı, vCPU başına 21 GB bellek, ve yerel geçici SSD diskleri sunmaktadır. FX serisi Sanal Makineler için yüksek frekanslı CPU ve bellek kapasitesi, Elektronik Tasarım Otomasyonu (EDA) gibi çok yüksek tek iş parçacıklı ve hafif iş parçacıklı performans gerektiren iş yükleri için tasarlanmıştır.

Azure FX serisi Sanal Makineler, Batı ABD 2, Batı Avrupa ve Japonya Doğu bölgelerinde genel kullanıma sunulmuştur ve müşteri talebini karşılamak için daha fazla Azure bölgesine gelecektir.

EDA, yarı iletken entegre devreler tasarlamak için karmaşık yazılım araçları ve iş akışlarından oluşan bir koleksiyondur. EDA müşterilerinin birkaç önemli zorluğu vardır:

  • EDA simülasyonları, tasarımın karmaşıklığına bağlı olarak her bir simülasyonun saatlerden günlere kadar çalıştığı bilgi işlem yoğun işlerdir. Ek olarak, bazı EDA işlemleri tek iş parçacıklıdır. Sonuç olarak, müşterilerin silikon tasarımlarını üretime ve teste dönüştürmek için hızlı CPU saat hızına ve geniş bir bellek ayak izine ihtiyaçları var.
  • EDA yazılım lisans maliyetleri, altyapı maliyetlerinin birkaç katı olabilir ve genellikle CPU çekirdeği başına lisanslanır. Sonuç olarak, EDA kullanıcıları, her bir CPU çekirdeğinin performansını en üst düzeye çıkararak lisans maliyetlerini düşürmek ve böylece daha az sayıda CPU çekirdeği kullanmalarını sağlamak istiyor.
  • EDA tasarımları genellikle daha büyük bir tasarımın daha küçük alt kümeleri üzerinde çalışan farklı gruplarla başlar. Daha sonra, süreç boyunca birden fazla noktada ek doğrulama kontrolleri için küçük alt kümeler ve blokların birleştirilmesi gerekir. Bu doğrulama çalıştırması, özellikle arka uç tasarımında, yüksek bellek ayak izi gerektirir.

Azure FX serisi Sanal Makine, bu EDA iş yükü zorluklarını çözmek için tasarlanmıştır. Seri, 4.1 GHz’e kadar tek çekirdek frekansına, 3.4 GHz temel frekansına ve 4.0 GHz tüm çekirdek turbo frekansına sahip Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemciler tarafından desteklenmektedir. Mevcut nesil Hesaplama İçin Optimize Edilmiş Sanal Makinelere göre CPU çekirdeği başına yüzde 19’a kadar daha iyi performans sunar. Müşteriler, CPU başına ek çekirdek performansına ihtiyaç duyduğunda, müşteri destek ekibiyle iletişime geçerek hiper iş parçacığını kapatabilirler. 1 TB toplam bellek ve sanal CPU çekirdeği başına 21 GB RAM ile FX serisi Sanal Makineler, ön uç ve arka uç tasarım gereksinimlerinin çoğunu karşılayabilir. Ek olarak, tüm FX serisi Sanal Makine boyutları yerel bir SSD ile birlikte gelir, böylece daha yavaş bir uzak Ağ Dosya Sistemine (NFS) erişmek yerine belleği yerel olarak okuyabilir.

Gerçek EDA iş yüklerinde FX serisi Sanal Makine performansını göstermek için E48sv4 ve F48mds üzerinde ayrı ayrı bir EDA arka uç fiziksel doğrulama görevi yürütülmüştür. İş yükünün tamamlanması E48sv4’te 12.7 saat, F48mds Sanal Makinesi’nde ise 11,5 saat sürmüştür. Kısacası, FX serisi Sanal Makineler, EDA simülasyon süresini yüzde 10 kısaltmaktadır.

Hızlı CPU frekansı ve yüksek bellek kapasitesi gerektiren çoğu iş yükü, yeni FX serisi Sanal Makineden performans avantajları elde edecektir. Aşağıdaki tablo, her ikisi de 48vCPU ile Fsv2 ile yeni FX serisi Sanal Makineyi karşılaştıran Coremark CPU kıyaslama sonuçlarını göstermektedir. FX serisi Sanal Makine, yüzde 19 daha yüksek bir kıyaslama puanı elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.