Azure Functions

Azure Functions, altyapıyı açıkça belirtmek veya yönetmek zorunda kalmadan isteğe bağlı olarak kod çalıştırmanıza olanak sağlayan, sunucusuz bir bilgi işlem hizmetidir. Serverless, geliştiriciyi çalışan uygulamaların işlevsel karmaşıklığından kurtarır. Artık sunucular, sanal makineler, yama ve ölçeklendirme hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Bu, PaaS’dan biraz farklıdır, çünkü PaaS ile, işletim sisteminizi ve VM boyutunu seçmeniz gerekir; bu, tam olarak kullanılmasa bile, talebinizi tahmin etmeniz ve daha sonra bu kapasite için ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Sunucu olmadan, Azure tahsis edilmeye hazır kaynakları hesaplar. Kullanımları bir olay tarafından tetiklenir. Geliştirici kodu sağlar ve bir Azure uyarısı gibi bir olay gerçekleştiğinde veya bir mesaj alındığında Azure gerekli hesaplama kaynaklarını sağlar. Bu, etkinlik tabanlı faturalandırmadır; bu nedenle bir geliştirici veya kuruluş, yalnızca kaynakları kullanırken masraf alır.

Azure Functions buluttaki küçük kod parçalarını veya “işlevleri” kolayca çalıştırmak için bir çözümdür. Geliştirici, eldeki sorun için gerekli olan kodu, tüm bir uygulama veya onu çalıştıracak altyapıdan endişe etmeden yazar.

 • Dil seçimi: İşlevleri C #, F #, Node.js, Python, PHP, bash veya herhangi bir yürütülebilir dosyayı kullanarak yazabilirsiniz.
 • Kullanım başına ödeme fiyatlandırma modeli. Yalnızca uygulama kodunu çalıştırarak harcadığınız zamanı ödeyebilirsiniz.
 • İşlevler, NuGet ve NPM’yi destekleyerek tercih edilen kütüphanelerin kullanımına izin verir.
 • Entegre güvenlik. HTTP tarafından tetiklenen işlevleri Azure Active Directory, Facebook, Google, Twitter ve Microsoft Hesabı gibi OAuth sağlayıcılarıyla koruyabilirsiniz.
 • Basitleştirilmiş entegrasyon. Azure hizmetlerinden ve bir hizmet olarak yazılım (SaaS) tekliflerinden kolayca yararlanabilirsiniz.
 • Esnek gelişim Geliştiriciler, işlevlerini doğrudan portalda kodlayabilir veya kodlarını GitHub, Visual Studio Team Services ve diğer desteklenen geliştirme araçları aracılığıyla dağıtmak için sürekli entegrasyon ayarlayabilir.
 • Açık kaynak. İşlevler çalışma zamanı açık kaynak kodlu ve GitHub’da mevcuttur.
 • Yeniden kullanma. Geliştiriciler, işlevlerini çoklu uygulamalarda yeniden kullanabilir.

Azure Functions, verileri işlemek, sistemleri bütünleştirmek, nesnelerin interneti (IoT) ile çalışmak ve basit API’ler ve mikro hizmetler oluşturmak için mükemmel bir çözümdür. Görüntü veya sipariş işleme, dosya bakımı, arka plan iş parçacığında çalıştırılması gereken uzun süren görevler veya bir zamanlamaya göre çalışan herhangi bir görev için functions dikkate alınmalıdır. İşlevleri nasıl kullanabileceğinize dair üç örnek aşağıdaki gibidir.

 • Web uygulaması arka uçları. Çevrimiçi siparişler, bir sıradan alınır, elde edilen veriler bir veritabanında saklanır.
 • Gerçek zamanlı dosya işleme. Hasta kayıtları güvenli bir şekilde PDF dosyaları olarak yüklenir. Bu veriler daha sonra ayrıştırılır, Optik Karakter Tanıma (OCR) algılaması kullanılarak işlenir ve bilgileri arayabilen müşteriler için bir veritabanına eklenir.
 • Zamanlanmış görevlerin otomasyonu. Her 15 dakikada bir kopya girişleri için bir müşteri veritabanı analiz edilir. Kopyaların kaldırılması, birden fazla iletişimin aynı müşterilere gönderilmemesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.