Azure Data Share

Günümüz dünyasında veriler, birçok kuruluşun müşterileri ve ortaklarıyla basit ve güvenli bir şekilde paylaşması gereken önemli bir stratejik varlık olarak görülmektedir. Günümüzde müşterilerin bunu yapmasının birçok yolu vardır; bunlardan bazıları FTP, e-posta, API’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Kuruluşlar, verilerini kimlerle paylaştıklarını kolayca kaybedebilir. FTP üzerinden veya kendi API altyapılarını oluşturarak veri paylaşmak genellikle sağlanması ve yönetilmesi pahalıdır. Bu paylaşım yöntemlerinin büyük ölçekte kullanılmasıyla ilişkili yönetim yükü vardır.

Birçok kuruluşun paylaştıkları verilerden sorumlu olması gerekir. Hesap verebilirliğe ek olarak, birçok kuruluş tüm veri paylaşımlarını basit bir şekilde kontrol etmek, yönetmek ve izlemek istemektedir. Verinin katlanarak artmaya devam ettiği günümüz dünyasında, kuruluşların büyük verileri paylaşmak için basit bir yola ihtiyaçları vardır. Müşteriler, zamanında bilgi elde edebilmelerini sağlamak için en güncel verileri ister.

Azure Data Share, kuruluşların birden çok müşteri ve iş ortağıyla verileri basit ve güvenli bir şekilde paylaşmalarını sağlar. Sadece birkaç tıklamayla yeni bir veri paylaşımı hesabı hazırlayabilir, veri kümeleri ekleyebilir ve müşterilerinizi ve iş ortaklarınızı veri paylaşımınıza davet edebilirsiniz. Veri sağlayıcılar her zaman paylaştıkları verileri kontrol eder. Azure Data Share, hangi verilerin ne zaman ve kim tarafından paylaşıldığını yönetmeyi ve izlemeyi kolaylaştırır. Bir veri sağlayıcısı, veri paylaşımları için kullanım şartları belirterek verilerinin nasıl ele alınacağının kontrolünü elinde tutabilir. Veri tüketicisi, verileri alabilmek için bu şartları kabul etmelidir. Veri sağlayıcılar, veri tüketicilerinin güncelleme alma sıklığını belirtebilir. Yeni güncellemelere erişim, veri sağlayıcı tarafından her zaman iptal edilebilir. Azure Data Share, analitiği ve AI senaryolarını zenginleştirmek için üçüncü taraflardan gelen verileri birleştirmeyi kolaylaştırarak öngörülerin geliştirilmesine yardımcı olur. Azure Data Share kullanarak paylaşılan verileri hazırlamak, işlemek ve analiz etmek için Azure analiz araçlarının gücünü kolayca kullanablirsiniz.

Azure Data Share, birkaç farklı senaryoda kullanılabilir. Örneğin, bir perakendeci son satış noktası verilerini tedarikçileriyle paylaşmak isteyebilir. Azure Data Share kullanarak bir perakendeci tüm tedarikçileri için satış noktası verileri içeren bir veri paylaşımı ayarlayabilir ve saatlik veya günlük olarak satışları paylaşabilir.

Azure Data Share, belirli bir endüstri için bir veri pazarı oluşturmak için de kullanılabilir. Örneğin, nüfus artışı hakkındaki düzenli olarak anonimleştirilmiş verileri üçüncü taraflarla paylaşan bir hükümet veya araştırma kurumu Azure Data Share’i kolaylıkla kullanabilir.

Azure Data Share için başka bir kullanım durumu bir veri konsorsiyumu oluşturmaktır. Örneğin, birkaç farklı araştırma kurumu tek bir güvenilir kurumla veri paylaşabilir. Veriler, Azure analiz araçları kullanılarak analiz edilir, toplanır veya işlenir ve ardından ilgili taraflarla paylaşılır.

Azure Data Share şu anda anlık görüntü tabanlı paylaşım ve yerinde paylaşım sunuyor. Anlık görüntü tabanlı paylaşımda, veriler veri sağlayıcının Azure aboneliğinden taşınır ve veri tüketicisinin Azure aboneliğine iner. Veri sağlayıcı olarak bir veri paylaşımı sağlar ve alıcıları veri paylaşımına davet edersiniz. Veri tüketicileri, e-posta yoluyla veri paylaşımınıza bir davetiye alır. Bir veri tüketicisi daveti kabul ettiğinde, onlarla paylaşılan verilerin tam bir anlık görüntüsünü tetikleyebilir. Bu veriler veri tüketicilerinin depolama hesabına alınır. Veri tüketicileri, her zaman verilerin en son sürümüne sahip olmaları için onlarla paylaşılan verilerde düzenli, artımlı güncellemeler alabilir. Veri sağlayıcıları, veri tüketicilerine, anlık görüntü zamanlaması yoluyla kendileriyle paylaşılan verilerde artımlı güncellemeler sunabilir. Anlık görüntü programları saatlik veya günlük olarak sunulur. Bir veri tüketicisi veri paylaşımını kabul edip yapılandırdığında, anlık görüntü programına abone olabilir. Bu, paylaşılan verilerin düzenli olarak güncellendiği ve veri tüketicisinin en güncel verilere ihtiyaç duyduğu senaryolarda faydalıdır.

Bir veri tüketicisi bir veri paylaşımını kabul ettiğinde, verileri kendi seçtikleri bir veri deposuna alabilir. Örneğin, veri sağlayıcısı Azure Blob Storage’ı kullanarak veri paylaşıyorsa, veri tüketicisi bu verileri Azure Data Lake Store’da alabilir. Benzer şekilde, veri sağlayıcı bir Azure SQL Veri Ambarı’ndan veri paylaşıyorsa, veri tüketicisi verileri bir Azure Data Lake Mağazası, Azure SQL Veritabanı veya Azure SQL Veri Ambarı içine almak isteyip istemediklerini seçebilir. SQL tabanlı kaynaklardan paylaşım durumunda, veri tüketicisi ayrıca csv olarak veri alıp almayacaklarını da seçebilir.

Yerinde paylaşımla, veri sağlayıcıları verileri kopyalamadan bulunduğu yerde veri paylaşabilirler. Davet akışı yoluyla ilişki kurulduktan sonra, veri sağlayıcısının kaynak veri deposu ile veri tüketicisinin hedef veri deposu arasında sembolik bir bağlantı oluşturulur. Veri tüketicisi, kendi veri deposunu kullanarak verileri gerçek zamanlı olarak okuyabilir ve sorgulayabilir. Kaynak veri deposundaki değişiklikler, veri tüketicisi tarafından hemen kullanılabilir. Yerinde paylaşım şu anda Azure Data Explorer için önizlemede.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.