Azure Custom vCPU

SQL Server gibi bazı veritabanı iş yükleri yüksek bellek, depolama ve I/O bant genişliği gerektirir, ancak çok sayıda çekirdek gerektirmez. Birçok veritabanı iş yükü, CPU yoğun değildir. Azure, aynı bellek, depolama ve I/O bant genişliğini korurken yazılım lisanslama maliyetini düşürmeye yardımcı olabilecek daha düşük vCPU sayısına sahip önceden tanımlanmış VM boyutları sunar.

Kullanılabilir vCPU sayısı, orijinal VM spesifikasyonunun yarısına veya dörtte birine düşürülebilir. Bu yeni VM boyutlarında, tanımlamanızı kolaylaştırmak için kullanılabilir vCPU’ların sayısını belirten bir son ek vardır. VM tarafından kullanılabilecek ek çekirdek yoktur.

Örneğin, Standard_E32s_v5 VM boyutu 32 vCPU, 256 GiB RAM, 32 disk ve 80.000 IOP veya 2 GB/s G/Ç bant genişliği ile gelir. Önceden tanımlanmış Standard_E32-16s_v5 ve Standard_E32-8s_v5 VM boyutları, Standard_E32s_v5’in bellek, depolama ve G/Ç bant genişliği özelliklerini korurken sırasıyla 16 ve 8 aktif vCPU ile birlikte gelir.

SQL Server için alınan lisanslama ücretleri, mevcut vCPU sayısına bağlıdır. Üçüncü taraf ürünleri, kullanılacak ve lisanslanacak maksimum değeri temsil eden mevcut vCPU’yu saymalıdır. Bu, VM özelliklerinin mevcut (faturalandırılabilir) vCPU’lara oranında %50 ila %75 arası bir artışla sonuçlanır. Şu anda işletim sistemi lisanslamayı içeren sanal makine fiyatlandırması, orijinal boyutla aynı kalıyor.

Sanal makinenin kullanabileceği vCPU sayısını azaltmak için özel sayıda vCPU yapılandırın. Bu, vCPU yazılımı tabanlı lisanslama maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bunun performans ve maliyet etkileri olabilir.

Doğru Sanal makineyi elde etmek için Sanal makine seçiciyi deneyin. Doğru sanal makine boyutunu seçmek için pek çok seçenek vardır, sonuçta asıl önemli olan, uygulamanızın optimum düzeyde çalışması gerektiğidir ve evet, finans departmanı minimum maliyetlere sahip olmak ister. İyi bir noktayı bulmak her zaman kolay değildir, B tipi bir SKU ile başlamayın çünkü bunlar CPU’da sınırlıdır; bu, her zaman %90 CPU’ya ihtiyaç duymadığını zaten biliyorsanız bu mükemmeldir.

Pek çok Azure sku türü vardır ve tümü ACU’ya dayalıdır, ACU’ya ve maliyete karşı performansa yakından bakın; daha düşük sanal makine maliyeti, daha düşük işletme maliyetleri anlamına gelmez. B SKU’ya ve Standard_E2bds_v5’e büyük bir paket yüklemeye çalışın ve mümkünse geri boyutlandırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.