AZURE CONTAINER SERVICE

Azure Container servisi container mimarisi içerisinde çalışabilen uygulamalarınız için basit bir şekilde sanal makineleri oluşturmaya, yapılandırmaya ve cluster yapısını yöentmeye yardımcı olmaktadır. ACS içerisinde popüler açık kaynak planlama ve düzenleme araçları optimize edilmiş bir yapılandırma kullanmaktadır.

Azure Container Servisi, Docker container formatı ile güçlendirilmiş ve tamamen taşınabilir konumdadır. Aynı zamanda Marathon, DC/OS ve Docker Swarm desteği ile container içerisindeki uygulamalarınızı binlerce hatta on binlerce boyutunda ölçekleyebilirsiniz. Ayrıca Azure Container Servisini kullanırken Azure’un kurumsal ölçekteki özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

Azure Container Servisi kullanımındaki öncelikli amaç açık kaynak araçları ve müşteriler arasında popüler olan teknolojileri kullanarak bir container barındırma ortamı sağlamaktır. Bu sebeple müşterinin seçeceği orchestrator araçları için API endpointler sunulmaktadır. Örneğin Docker Swarm endpoint için Docker command-line, DC/OS için DCOS CLI.

Azure Container Service kullanmaya başlarken, Azure Resource Manage şablonları kullanarak dağıtımları gerçekleştirebilirsiniz. DC/OS yada Docker Swarm kullanarak bu dağıtımları istediğin boyutlarda ve erişilebilirlik seçenekleri ile yapılandırabilirsiniz.

DC/OS Kullanımı

DC/OS; Apache Software Foundation’ın geliştirdiği açık kaynak kodlu bir projedir.

DC/OS’nin öne çıkan gelişmiş özellikleri:

  • On binlerce node’a ölçeklendirilebilir.
  • Apache ZooKeeper kullanılarak master ve slave hata toleransları replike edilir.
  • Docker formatlı containerlar desteklenir.
  • Çok kaynak planlaması (Memory, CPU, Disk ve Portlar)
  • Yeni paralel uygulama geliştirme için Java, Python ve C++ APIleri
  • Cluster durumlarını görmek için Web arayüzü

DC/OS Azure Container service üzerinde bulunan zamanlanmış iş yüklerinin için çok sayıda framework desteklemektedir. Var sayılan olarak Azure Container Service içerisinde Marathon ve Chronos frameworkleri bulunmaktadır.

Marathon ve Chronos

Marathon cluster boyutunda container groupları için kontrol sistemidir. Ayrıca Docker formatlı container yapılarınıda destekelr. Chronos ise DC/OS ortamlarınızdaki zaman bazlı programları ve bağımlılıkları desteklemek için fault-tolerant gerçekleştirmektedir.

Marathon ve Chronos uygulama dağıtımları için Web tabanlı arayüz sunmaktadır. Ayrıca Marathon ve Chronos ile iletişime geçmek için REST APIleri kullanabilirsiniz. Her araç için kullanılabilir istemcisi kütüphaneleri vardır. Buna ek olarak, birçok popüler DevOps araçları bu schedulers için destek sağlar. Bu da Azure Container Service kümeleriniz için maksimum esneklik sağlamaktadır.

Docker Swarm

Docker Swarm; Docker ortamlarınız için cluster özellikleri sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.