Azure CDN Nasıl Çalışır?

Azure Content Delivery Network’ü (CDN) kullanarak kullanıcıların içerikleri önbelleğe almasını sağlayabilirsiniz. Azure CDN, kullanıcıya en yakın sunucuları kullanarak onlara ses, video, görüntü ve diğer dosyaları daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde göndermek için tasarlanmıştır. Bu, önemli ölçüde kullanıcı deneyimi geliştirmeleriyle sonuçlanarak, hızı ve kullanılabilirliği önemli ölçüde arttırır.

Yukarıdaki örnek çizimi inceleyecek olursak:

  1. Bir kullanıcı (Alice), endpointname.azureedge.net gibi özel bir alan adına sahip bir URL kullanarak bir dosya (varlık olarak da adlandırılır) ister. DNS, isteği genellikle coğrafi olarak kullanıcıya en yakın olan POP konumuna yönlendirir.
  2. POP’daki kenar sunucuları önbellekte dosyaya sahip değilse, kenar sunucusu dosyayı kaynağından ister. Kaynak, bir Azure Web Uygulaması, Azure Bulut Hizmeti, Azure Depolama hesabı veya herkes tarafından erişilebilen bir web sunucusu olabilir.
  3. Kaynak, dosyanın Yaşam Süresi’ni (TTL) açıklayan isteğe bağlı HTTP başlıkları dahil olmak üzere dosyayı kenar sunucusuna döndürür.
  4. Kenar sunucusu dosyayı önbelleğe alır ve dosyayı orijinal istekte bulunana (Alice) döndürür. TTL süresi doluncaya kadar dosya uç sunucuda önbellekte kalır. Azure CDN’de önbelleğe alma kuralları ayarlamadığınız sürece, Azure CDN’i yedi günlük varsayılan TTL’yi otomatik olarak uygular.
  5. Ek kullanıcılar daha sonra aynı URL’yi kullanarak aynı dosyayı isteyebilir ve aynı POP’a yönlendirilebilir.
  6. Dosya için TTL’nin süresi dolmamışsa, uç sunucu dosyayı önbellekten döndürür.

CDN Profiles

Bir CDN profili, aynı fiyatlandırma katmanına ve sağlayıcısına (başlangıç) sahip bir CDN bitiş noktaları koleksiyonudur. Bitiş noktalarını düzenlemek için birden fazla profil oluşturabilirsiniz. Örneğin, farklı internet alanlarına, web uygulamalarına veya depolama hesaplarına bitiş noktalarına sahip profilleriniz olabilir. Abonelik başına 8 CDN profili oluşturabilirsiniz.

CDN hizmeti geneldir ve bir yere bağlı değildir, ancak CDN profili ile ilişkilendirilmiş meta verilerin yer alacağı bir kaynak grubu konumu belirtmeniz gerekir. Bu konum, profilinizin çalışma süresinin kullanılabilirliğini etkilemeyecek.
Birkaç fiyat kademesi mevcuttur. Bu yazının yazıldığı sırada üç katman vardır: Premium Verizon, Standard Verizon ve Standard Akamai. Fiyatlandırma, giden veri aktarımlarının TB’lerine dayanır.

CDN Endpoints

Doğrudan CDN profil blade’den yeni bir CDN bitiş noktası oluşturduğunuzda, CDN bitiş noktası adı, Origin tipi ve Origin ana bilgisayar adı istenir. CDN’deki önbelleğe alınmış içeriğe erişmek için portalda sağlanan CDN URL’sini kullanmalısınız.

Kaynak türü için dört seçenek vardır: Depolama, Bulut Hizmeti, Web Uygulaması ve Özel kaynak. Köken türü olarak Depolama’yı seçtiğinizde, yeni CDN uç noktası, depolama hesabınızın ana bilgisayar adını köken sunucusu olarak kullanır. Teslimatınız için sıkıştırma, sorgu dizesi ve coğrafi filtreleme gibi ek CDN özellikleri vardır. Ayrıca CDN uç noktanıza özel etki alanı eşlemesi ekleyebilir ve özel etki alanı HTTPS’sini etkinleştirebilirsiniz. Bu seçenekler, uç nokta için Ayarlar sekmesinde yapılandırılmıştır. Kaydın yayılması zaman aldığından, son nokta hemen kullanıma hazır olmaz. Akamai profillerinden Azure CDN için, çoğaltma genellikle bir dakika içinde tamamlanır. Verizon profillerinden Azure CDN için, çoğaltma genellikle 90 dakika içinde tamamlanır, ancak bazı durumlarda daha uzun sürebilir.

CDN Time-to-Live

Herhangi bir blob içeriği Azure CDN’de, kullanım süresi (TTL) geçene kadar önbellekte saklanabilir. TTL, başlangıç sunucusundan gelen HTTP yanıtındaki Önbellek yönergesindeki başlıklarla belirlenir. Önbellek Kontrolü üstbilgisi TTL bilgilerini sağlamıyorsa veya tercih ederseniz, Önbellek Son Kullanım Süresini ayarlamak için önbellekleme kurallarını yapılandırabilirsiniz.

  • Global önbellekleme kuralları. Profilinizdeki her son nokta için Önbellek Süre Sonu Süresini, tüm istekleri son noktaya etkileyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. TTL gün, saat, dakika ve saniye olarak yapılandırılmıştır.
  • Özel önbelleğe alma kuralları. Profilinizdeki her son nokta için özel önbelleğe alma kuralları da oluşturabilirsiniz. Özel önbelleğe alma kuralları, belirli yolları ve dosya uzantılarını eşleştirir, sırayla işlenir ve genel önbelleğe alma kuralını geçersiz kılar.

CDN Compression

Dosya sıkıştırma, dosya aktarım hızını artırmak ve bir dosyanın boyutunu sunucudan göndermeden önce azaltmak suretiyle sayfa yükleme performansını artırmak için basit ve etkili bir yöntemdir. Dosya sıkıştırma, bant genişliği maliyetlerini azaltabilir ve kullanıcılarınız için daha duyarlı bir deneyim sağlayabilir.

Dosya sıkıştırmayı etkinleştirmenin iki yolu vardır:

  • Orijinal sunucunuzda sıkıştırmayı etkinleştirin. Bu durumda, CDN sıkıştırılmış dosyalar boyunca geçer ve bunları isteyen müşterilere sunar.
  • Doğrudan CDN edge sunucularında sıkıştırmayı etkinleştirin. Bu durumda, CDN dosyaları sıkıştırır ve son kullanıcılara sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.