Azure Automation ile Windows Güncellemelerini Yönetme

Güncelleme yönetimi, sanal makineleriniz için güncellemeleri ve yamaları yönetmenizi sağlar. Bu makalede, kullanılabilir güncelleştirmelerin durumunu hızlı bir şekilde değerlendirmenin, gerekli güncelleştirmelerin yüklenmesini planlamayı ve güncelleştirmelerin başarılı bir şekilde uygulanmasını doğrulamak için dağıtım sonuçlarını gözden geçirmeyi göreceğiz.

Güncelleme yönetiminin etkinleştirilmesi

İlk olarak, VM’niz için Güncelleme yönetimini etkinleştirmeniz gerekmektedir. Daha önce bir VM için başka bir otomasyon çözümü etkinleştirdiyseniz, bu adım gerekli değildir.

  • Sol menüde Sanal makineler’i seçin ve listeden bir VM seçin.
  • Sol taraftaki İşlemler bölümünde Güncelleme yönetimi seçeneğini tıklayın. Güncelleme Yönetimi Etkinleştir sayfası açılır.

Bu VM için Güncelleme yönetiminin etkin olup olmadığını belirlemek için doğrulama yapılır. Doğrulama, bir Log Analytics çalışma alanını ve bağlantılı Otomasyon hesabını denetler ve çözüm çalışma alanındaysa yapılır. Log Analytics çalışma alanı, Güncelleme yönetimi gibi özellikler ve hizmetler tarafından üretilen verileri toplamak için kullanılır. Çalışma alanı, birden fazla kaynaktan gelen verileri incelemek ve analiz etmek için tek bir yer sağlar. Güncelleştirmeleri gerektiren VM’ler üzerinde ek eylemler gerçekleştirmek için Azure Automation, güncellemeleri indirip uygulamak gibi VM’lere göre çalışma kitaplarını çalıştırmanıza izin verir. Doğrulama işlemi ayrıca, VM’nin Microsoft İzleme Aracı (MMA) ve Otomasyon karma çalışma kitabı çalışanı ile hazırlanmış olup olmadığını kontrol eder. Bu aracı, VM ile iletişim kurmak ve güncelleme durumu hakkında bilgi almak için kullanılır.

Güncelleme Yönetimi ekranı açıldıktab sonrakKullanılacak yeri, log analytics çalışma alanını ve otomasyon hesabını yapılandırın ve Etkinleştir’i tıklayın. Alanlar gri renkte görünüyorsa, VM için başka bir otomasyon çözümü etkin ve aynı çalışma alanı ve Otomasyon hesabı kullanılmalıdır demektir.

Çözümün etkinleştirilmesi 15 dakika kadar sürebilir. Bu süre zarfında, tarayıcı penceresini kapatmamalısınız. Çözüm etkinleştirildikten sonra VM’deki eksik güncellemelerle ilgili bilgiler, Log Analytics’e akar. Verilerin analizi için 30 dakika ile 6 saat arasında sürebilir. Güncelleme yönetimi etkinleştirildikten sonra, Güncelleme yönetimi ekranı görüntülenir. Herhangi bir güncelleme varsa, eksik güncellemeler sekmesinde eksik güncelleştirmelerin bir listesini görürsünüz.

Güncelleştirme ile ilgili destek makalesini yeni bir pencerede açmak için güncelleştirme ile ilgili INFORMATION LINK’i seçin. Burada güncelleme ile ilgili önemli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Artık VM’nizde eksik güncelleme olduğunu biliyorsunuz. Güncellemeleri yüklemek için, yayın planınızı ve hizmet pencerenizi takip eden bir dağıtım planlayabilirsiniz. Dağıtımda hangi güncelleme türünü dahil edeceğinizi seçebilirsiniz. Örneğin, kritik veya güvenlik güncelleştirmelerini ekleyebilir ve güncelleştirme toplamalarını hariç tutabilirsiniz.

Güncelleme yönetimine geri gidip ekranın üst kısmındaki Güncelleme dağıtım zamanlamasını seçerek, VM için yeni bir güncelleme dağıtım planlayabilirsiniz.

Zamanlamayı yapılandırmayı tamamladıktan sonra Oluştur düğmesini tıklayın. Durum gösterge tablosuna geri döndün. Oluşturduğunuz dağıtım zamanlamasını göstermek için Zamanlanmış Güncelleme dağıtımları’nı seçin.

Zamanlanan dağıtım başladıktan sonra, Güncelleme yönetimi ekranında Güncel dağıtımlar sekmesinde bu dağıtımın durumunu görebilirsiniz. Durum şu anda çalışmakta iken Devamlı olarak gösterilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra, başarılı olursa, Başarılı olarak değişir. Dağıtımda bir veya daha fazla güncelleme olan arızalar olduğunda, durum Kısmen başarısız oldu. Bu güncelleştirme dağıtımının kontrol panelini görmek için tamamlanmış güncelleme dağıtımını tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.