Azure Arc: Azure Yönetimini Herhangi Bir Altyapıya Genişletme

Müşterilerin birçoğu, şirket içi veri merkezlerinde veya bulutta bir dizi uygulama çalıştırmaktadır. Son birkaç yıldır, bulunduğunuz yerde sizinle tanışmak için hibrit yenilikler sunulmuştur. Azure Monitor ve Azure Backup gibi bireysel bağlantılı yönetim hizmetlerine yatırım yapılmıştır. Azure Stack Hub aracılığıyla, Azure’a yapılan yatırımların bağlantısı kesilmiş ortamlarda kullanılabilmesini sağlayan tutarlı bir platform da sunulmuştur.

Birçok işletme hala birden fazla veri merkezi, bulut ve uç noktaya yayılmış kaynaklarla karşı karşıyadır. Müşteriler, nerede olurlarsa olsunlar, merkezi bir yerden BT kaynakları için politikaları envantere almak, düzenlemek ve uygulamak için bulut tabanlı bir kontrol aracı aradıklarını belirtmişlerdir.

Bu hafta Microsoft Ignite’da, hibrit teknolojiler için bir adım daha atıldı. Azure’un kontrol düzlemini şirket içi, çoklu bulut ortamları ve uç noktalara genişleten bir dizi teknoloji olan Azure Arc’ı duyuruldu. Azure Arc, müşterilerin nerede olurlarsa olsunlar Windows ve Linux Sunucularını, Kubernetes kümelerini ve Azure veri hizmetlerini yönetmek için merkezi, birleşik ve self servis yaklaşımına sahip olmalarını sağlar. Azure Arc ayrıca DevOps ve Azure güvenliği gibi bulut uygulamalarının şirket içi, çoklu bulut ve uçta benimsenmesini de genişletir. Yönetim için kontrol düzlemini genişletmenin yanı sıra, Azure Arc, müşterilerin Azure veri hizmetlerini her yerde çalıştırmalarını sağlar.

Yüz milyonlarca Azure kaynağı, Azure Resource Manager kullanan müşteriler tarafından günlük olarak düzenlenir, yönetilir ve güvenlik altına alınır. Azure Kaynak Yöneticisi, Azure’daki tüm Azure kaynakları için Azure Cloud Shell, Azure portalı, API, rol tabanlı erişim denetimi (RBAC) ve Azure İlkesi ile güçlü dağıtım, yönetim ve yönetim özellikleri sağlayan denetim panelidir.

Azure, tüm Azure kaynakları için DevOps ve bulutta yerel yapılandırma yönetimi sağlar. Bu tür bulut uygulamaları, yeni bulut yerel uygulamaları oluşturmak için kaynaklara anında ve programlı erişime ihtiyaç duyan geliştiriciler için optimize edilmiştir. Azure Arc, bu yetenekleri şirket içi, çoklu bulut ve uç ortamlardaki tüm altyapılara genişletir. Geliştiriciler kendi seçtikleri araçlarla kapsayıcı uygulamalar oluşturabilir ve BT ekipleri, uygulamaların yerinde, çoklu bulutta ve uçta GitOps tabanlı yapılandırma yönetimini kullanarak uygulamaların dağıtılmasını, yapılandırılmasını ve yönetilmesini sağlamak için yapılandırmayı kod olarak kullanabilir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.